wiadomości

Protest w sprawie budowy drogi S10 z Bydgoszczy do Torunia. Przyrodnicy: wystarczy przesunąć ją o 300 m, by uniknąć katastrofy

2023-11-29 15:05

Nie ma teraz ważniejszej inwestycji drogowej dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego niż budowa drogi ekspresowej S10. To ma być najszybsze połączenie drogowe Szczecina z Warszawą, ale dla ludzi stąd równie ważne, a może i ważniejsze jest to, że (bezpieczna) trasa szybkiego ruchu połączy Bydgoszcz i Toruń, a także pozwoli sprawnie dojechać do województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. Budowa już trwa, projekt wydaje się domknięty, ale społecznicy i przyrodnicy mają sporo wątpliwości. To, że droga musi powstać, nie budzi sprzeciwu, ale czy musi to prowadzić do ekologicznej katastrofy - zastanawiają się.

Przebieg S10 pomiędzy A1 i obwodnicą aglomeracji warszawskiej

Trasa ma mieć początek na węźle Włocławek Północ na A1. Następnie droga będzie biec nowym mostem przez Wisłę do gminy Fabianki. Dalej poprowadzi na wschód, gdzie w gminie Tłuchowo przekroczy granicę woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. W woj. mazowieckim pobiegnie na południowy wschód w okolicy Płocka. S10 będzie połączona z Płockiem przez DK60,. S10 swój bieg skończy na północnym przebiegu OAW, czyli S50, w okolicach miejscowości Naruszewo. Dokumentacja obejmuje także 20 km połączenia drogą S10 z S7 za pomocą S50, która będzie odcinkiem OAW.

  • Droga S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską.
  • Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.
  • Będzie to bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, kujawsko-pomorskiego i Mazowsza.
  • Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2. 

Fragmenty trasy S10 są już oddane do użytku

Kierowcy korzystają już z obwodnicy Stargardu i Wałcza (w woj. zachodniopomorskim), z obwodnicy Wyrzyska (w części jednojezdniowa) w woj. wielkopolskim oraz odcinków Bydgoszcz Zachód – Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe (jednojezdniowa) w woj. kujawsko-pomorskim. To w sumie ponad 110 km. Na przełomie września i października sukcesywnie były ogłaszane przetargi na realizację ośmiu nowych odcinków S10 pomiędzy Szczecinem i Piłą o długości blisko 114 km. W listopadzie planowane było otwarcie ofert, w przyszłym roku nastąpi podpisanie umów, a zakończenie realizacji w formule projektuj i buduj w 2028 roku.

Budowa trasy S10 w województwie kujawsko-pomorskim. Co ze źródliskami w Puszczy Bydgoskiej?

W realizacji są cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Trwają prace przygotowawcze związane z poszerzeniem około 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń – Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10, o dodatkowy pas ruchu. W przygotowaniu jest m.in. odcinek Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km). Uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. 

Ludzie chcą ocalić źródliska w Puszyczy Bydgoskiej

W mediach społecznościowych powstała grupa osób, szukających alternatywnego przebiegu S10 pod Bydgoszczą.

Przyrodnicy apelują o zmianę trasy S10 w Solcu Kujawskim. Tylko tam trasa szybkiego ruchu ma przebiegać przez Puszczę Bydgoską

Z planowanym przebiegiem trasy w okolicach Solca Kujawskiego wciąż nie mogą pogodzić się społecznicy i przyrodnicy. Argumentują, że jeśli urzędnicy nie pochylą się nad problemem, może dojść do ekologicznej katastrofy, jaką będzie bezpowrotne zniszczenie bezcennych przyrodniczo źródlisk w Puszczy Bydgoskiej. Trawa zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie. Można ją podpisać online.

W sieci jest i druga petycja w tej sprawie. Ma trafić do premiera i marszałka sejmu.

- Niedzielę spędziłam na źródliskach, tych, które pochłonąć ma S10... - tak zaczyna się wpis na facebookowym profilu Moniki Wójcik-Musiał, bydgoskiej ornitolożki, edukatorki przyrodniczej. - Oczywistą rzeczą jest, że droga szybkiego ruchu jest potrzebna, ja również jestem kierowcą, problem w tym, że na wysokości Solca Kujawskiego trasa ma zostać poprowadzona przez tereny Puszczy Bydgoskiej. W decyzji nr 7/2020 z dn. 24.02.2020 wydanej przez RDOŚ-Bydgoszcz i ówczesną dyrektor, ustalającej środowiskowe uwarunkowania przedsięwzięcia pn: „Budowa drogi ekspresowej S10 na odcinku Bydgoszcz-Toruń”, zupełnie pominięto występowanie zespołu źródlisk zlokalizowanych w okolicy Wypaleniska, jakby go w ogóle tam nie było. Istnieje wariant EKO realizacji tej inwestycji, który wymaga przesunięcia jej biegu o około 300 metrów na południe. To pozwoli ominąć źródliska. Co więcej, trasa nie przechodziłaby przez tereny podmokłe, na których mamy do czynienia z wypływem wód podziemnych, a to zapewne pozwoliłoby na znaczne zmniejszenie jej kosztów. Dlaczego więc nikt nie chce z tego wariantu skorzystać? - zastanawia się przyrodniczka. 

Internauci podpisują petycję w sprawie zmiany przbeiegu trasy S10 w województwie kujawsko-pomorskim

Autorzy obu petycji również podkreślają, że są za budową drogi ekspresowej, bo to wpłynie na poprawę bezpieczeństwa podróży oraz jej komfort. Nie akceptują jednak tego, że odcinek S10 z Bydgoszczy-Emilianowo do Torunia na wysokości Solca Kujawskiego ma biec przez tereny Puszczy Bydgoskiej, tym bardziej że cała trasa ma przebiegać w większości po starym śladzie drogi krajowej DK10, a jedynie w Solcu inaczej.

- Niestety przy wytyczaniu nowej drogi S10, mimo licznych sprzeciwów, zdecydowano się na projekt, który ma przebiegać przez tereny o wielkim znaczeniu dla naszego miasta, naszej społeczności oraz przyrody, a mianowicie przez użytek ekologiczny Źródliska na Wypaleniskach. Z ekspertyzy hydro-geotechnicznej użytku ekologicznego Źródliska na Wypaleniskach ( prof.dr hab.inż. M.K.Kumor, prof.dr hab.A.Sadurski ) wynika, iż odcinek drogi S10 od węzła Emilianowo do Solca Kujawskiego przecina obszar najwyższej ochrony głównego zbiornika wód podziemnych GZWP nr 141. Zaproponowana trasa drogi wiedzie przez bardzo wrażliwą na zanieczyszczenia z powierzchni terenu, chronioną warstwę wodonośną. Zbiornik wód podziemnych wykorzystywany jest obecnie głównie w celach zaopatrzenia w wodę mieszkańców Solca Kujawskiego oraz miejscowości w jego sąsiedztwie. Jego bezwzględna ochrona jest strategicznie priorytetowa w perspektywie budowy w przyszłości potrzebnych ujęć wód podziemnych. Zespół Źródlisk na Wypaleniskach jest jedynym tego typu w Puszczy Bydgoskiej i podobnie wykształconego obiekt unie ma w promieniu kilkudziesięciu kilometrów! - czytamy w treści petycji.

Najmłodsi bydgoscy muzycy wystąpią w Teatrze Wielkim w Warszawie. Chór Dziecięcy Rubinki wystąpi z Credo Krzysztofa Pendereckiego