Plac Kościeleckich

i

Autor: UM Bydgoszcz

inwestycje

Plac Kościeleckich stanie się bramą do Serca Bydgoszczy. Rewitalizacja trwa

2023-09-27 8:26

Jak poinformowało miasto - jesienią odbędą się nasadzenia roślin na rewitalizowanym Placu Kościeleckich w Bydgoszczy. Część roślin sadzona będzie również w okresie wiosennym. Plac ma zyskać nowe stylowe oświetlenie i małą architekturę. Wszystkie prace zakończą się latem przyszłego roku. Szczegóły poniżej.

Wizualizacja

i

Autor: UM Bydgoszcz

Tak ma wyglądać pl. Kościeleckich po rewitalizacji. Centralna i północna część placu zostanie przebudowana, a w tym miejscu pojawią się również nowe alejki. Jak poinformowało miasto - wytyczono nowy ciąg spacerowy na osi wschód-zachód. Nawierzchnie wykonywane są z kruszyw mineralnych, co ułatwia wchłanianie wody opadowej. Kontynuowana jest także budowa chodników wzdłuż jezdni w kierunku ul. Bernardyńskiej. Układane są na nich granitowe płyty. Opaska przy samej jezdni brukowana jest kamienną kostką.

Wcześniej wykonawca zrealizował duży zakres prac przy rozbudowie i modernizacji kanalizacji deszczowej w tej części placu, co jest jednym z ważniejszych elementów całego projektu rewitalizacji tego miejsca.

Bliżej biurowca rozpoczęła się natomiast budowa zbiornika retencyjnego. Podziemna konstrukcja do gromadzenia wód deszczowych rozwiąże problem zalewanych ulic. Zgromadzona woda będzie też wykorzystywana do podlewania okolicznej zieleni w czasie braku opadów.

Zgodnie z projektem rewitalizacji placu wszystkie prace prowadzone są z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Zapadła również decyzja o odnowieniu rzeźby plenerowej, która ponownie stanąć ma na placu. Jeszcze w tym roku planowane jest zakończenie podstawowych  prac przy północnej jezdni placu. Umożliwi to wykonawcy wprowadzenie zmian w organizacji ruchu i rozpoczęcie prac po stronie południowej (przy gmachu UKW i KPCK).

Na oba etapy inwestycji (rewitalizacja + zbiornik) miasto zabezpieczyło 12 mln zł.

Najważniejsze wybory. Debata - Runda 3 (24.09.2023)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE