kleszcz

i

Autor: Dawid Piątkowski/TikTok

Domowy poradnik

Niezawodny patent na kleszcze. Za zaledwie kilka zł pozbędziesz się problemu

2023-06-01 15:06

Choć uwielbiają lasy liściaste i mieszane – można je spotkać nawet w środku miasta. Szczególnie w 2023 roku należy uważać na kleszcze. W Polsce doszło do plagi boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Od stycznia do 15 kwietnia odnotowano 2753 przypadki pierwszej i 47 drugiej choroby. To prawie dwa i trzy razy więcej przypadków niż w zeszłym roku. Co zrobić, by nie wrócić ze spaceru z kleszczem na ciele? Pomóc może jeden patent. Wystarczy dwustronna taśma. Szczegóły poniżej.

Uważaj! W tych miejscach uwielbiają przebywać kleszcze

Wzrasta zachorowalność na choroby przenoszone przez kleszcze (borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu) w Polsce. Pajęczaki spotkać można niemalże wszędzie. Miejsca, które lubią one szczególnie to przede wszystkim lasy liściaste i mieszane, paprocie, leszczyna, tuje, kępy jeżyn i nie tylko. Na początku maja pan Daniel z Bydgoszczy wybrał się ze swoim czworonogiem na spacer nad Brdę w okolicy Ronda Maczka.

Dzień Patrona Akademii Nauk Stosowanych im. J. A Komeńskiego w Lesznie

Szczepienie na kleszcze. Przed jaką chorobą możemy się zabezpieczyć?

Specjaliści przypominają, że w okresie wiosennym powinniśmy profilaktycznie zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionkę możemy przyjąć przez cały rok. Niestety, na boreliozę szczepień nie ma!

Listen on Spreaker.

Bydgoszczanin wybrał się na spacer. Znalazł się w królestwie kleszczy

W to miejsce ze swoją suczką rasy Golden Retriever wybiera się od lat. Pies nosi od 9 lat obroże anty-kleszczowe. W przeciągu całego swojego życia wrócił ze spaceru z pajęczakiem zaledwie trzy razy. W tym roku nadrobił nadrobił zaległości ze wszystkich lat.

- Gdy wróciliśmy z ostatniego spaceru było ich na niej sześć! Gdy wziąłem prysznic znalazłem kilka sztuk w brodziku. Wieczorem jednego kleszcza zabiłem na parapecie. Następnego dnia znalazłem trzy na podłodze i jeszcze jednego w łazience na umywalce – relacjonował pan Daniel.

Unikajmy perfum. Przyciągają kleszcze jak magnes

Jak uniknąć ugryzienia przez kleszcza? Jak już kiedyś informowaliśmy, pajęczaki te bardzo lubią zapach potu i perfum. Jeśli zatem naszym porannym rytuałem jest bieganie – unikajmy lasów i okolic, gdzie znajduje się wysoka trawa. Jeśli natomiast idziemy na spacer do parku – nie psikajmy się perfumami.

Jednak i to nie zapewni nam stu procentowego zabezpieczenia. Jak podaje Onet – to, że kleszcze atakują nas skacząc z drzew jest mitem. Najczęściej pajęczaki znajdują się na naszym ciele wspinając się na nas od dołu. To możemy natomiast wykorzystać, tworząc pułapkę.

Domowy patent na kleszcze. Internauci wskazują, że wystarczy zwykła taśma dwustronna

W social mediach pojawił się patent, dzięki któremu stworzenie własnej, taniej pułapki na kleszcze nie będzie już nigdy prostsze. Wystarczy dwustronna taśma klejąca, którą zakupimy w sklepie za zaledwie kilka złotych.

Przed wejściem do lasu należy okleić nasze kostki dwustronną taśmą. Kleszcze, próbując przedostać się na nasze ciało od razu powinny się do niej przykleić. Jak pokazują internauci – patent działa. Dowodem są zdjęcia, na których widać, że do taśmy przykleiły się pajęczaki.