Miasto podjęło decyzję. Publiczne żłobki i przedszkola nie zostaną otwarte 6 maja. To za wcześnie!

2020-04-30 15:46

Żłobki i przedszkola podległe miastu nie zostaną otwarte wcześniej niż 11 maja. Kilka dni jakie otrzymali dyrektorzy tych placówek to za krótko, by w sposób odpowiedzialny, bezpieczny dla życia i zdrowia dzieci, opiekunów i rodziców przygotować żłobki i przedszkola na przyjęcie dzieci.

-Potrzebna jest nam informacja i konkretne wytyczne odnośnie ilości dzieci w danej grupie pod kątem metrażu danej sali. Potrzebujemy czasu do dostosowania pomieszczeń do wytycznych i zakup niezbędnych materiałów ochrony  - mówi w imieniu dyrektorów przedszkoli Katarzyna Machalińska, przewodnicząca Forum Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych w Bydgoszczy.

30 kwietnia prezydent Rafał Bruski uczestniczył w dwóch wideokonferencjach - z prezydentami miast Unii Metropolii Polskich i Wojewodą Kujawsko-Pomorskim. Tematem obu była kwestia zapowiedzianego przez premiera Mateusza Morawieckiego otwarcia przedszkoli i żłobków.

- Jesteśmy, zarówno jako samorządowcy, jak i mieszkańcy traktowani przez rząd kompletnie niepoważnie - mówi prezydent Rafał Bruski. - Bez szczegółowych zasad i wytycznych, rząd przerzuca olbrzymią odpowiedzialność na barki dyrektorów placówek przedszkolnych i żłobków. Rząd dla kościołów i centrów handlowych potrafi określić, że może w nich przebywać jedna osoba na 15m2, a w sprawie obecności dzieci w przedszkolach i żłobkach już nie. Żadna placówka nie będzie otwarta bez jednoznacznej i pozytywnej opinii sanepidu. Tylko ta jednostka ma szczegółową wiedzę, by ocenić zagrożenie epidemiczne - dodaje prezydent.

Dyrektorzy miejskich żłobków i przedszkoli pracują obecnie nad indywidualnymi procedurami dla poszczególnych placówek. Miasto przygotowuje się do zamówienia i zakupu środków ochrony osobistej oraz do dezynfekcji dla podległych 8 żłobków, 32 przedszkoli oraz 20 szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi.

Bez jednoznacznej, pozytywnej opinii Sanepidu żadne przedszkole ani żłobek nie zostanie otwarty
Jednocześnie dziś (30 kwietnia) prezydent Rafał Bruski wysłał do dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy pismo informujące, że każdy żłobek i przedszkole wystąpi do Sanepidu o opinię w sprawie prawidłowości opracowanych procedur bezpieczeństwa dla danej placówki i możliwości jej otwarcia z punktu widzenia zagrożenia epidemicznego dla życia i zdrowia dzieci, opiekunów i rodziców.


- To właśnie służby sanitarne mają pełną wiedzę o konkretnych zagrożeniach i ogniskach zakażeń na poszczególnych osiedlach miasta oraz dysponują specjalistyczną wiedzą dotycząca zasad bezpieczeństwa i warunków, które powinny być spełnione w żłobkach i przedszkolach - pisze prezydent.

Warto wiedzieć:
Do 32 przedszkoli uczęszcza 4 625 dzieci, w 20 szkołach podstawowych w 31 oddziałach przedszkolnych realizuje edukację przedszkolną 600 dzieci, w tym 429 w tzw. „O” .
Do ośmiu żłobków miejskich uczęszcza 1070 dzieci i pracuje w nich łącznie 255 osób. Do wdrożenia procedur zgodnie z obowiązującymi wytycznymi konieczne będą: płyny do dezynfekcji rąk około 250 litrów, płyn do dezynfekcji powierzchni  500 litrów, maseczki około 25.000 szt., fartuchy ochronne jednorazowe 1000 szt., profesjonalne uniformy, kombinezony około 350 szt., rękawiczki jednorazowe około 30 .000 szt., przyłbice 250 sztuk. Ilość szacowana jest na 1 miesiąc.