Jodek potasu. Tabletki trafiły do województwa kujawsko-pomorskiego

2022-10-05 16:38
Tabletki
Autor: stevepb/CC0/pixabay.com

Jodek potasu właśnie dociera do samorządów w województwie kujawsko-pomorskim. Wojewoda podkreślił w Bydgoszczy, że dystrybucja tabletek jest prewencyjna. To działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego skażenia radiacyjnego. Na wszelki wypadek warto też wiedzieć, kto może przyjąć jodek potasu.

Trwa dystrybucja jodku potasu w województwie kujawsko-pomorskim – powiedział w Bydgoszczy wojewoda. To na wypadek zdarzeń radiacyjnych. Mikołaj Bogdanowicz uspokaja, że to tylko prewencja, bo zagrożenie jest niewielkie.

Mówimy dziś o działaniach prewencyjnych, gdzie to zagrożenie jako duże nie jest przez nas oceniane, ale jednak ono jest. W całej Polsce jest planowana jest w tej chwili dystrybucja jodku potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego, które może do nas przyjść w wyniku wojny Rosji z Ukrainą - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Tabletki od wczoraj trafiają do samorządów w województwie kujawsko-pomorskim.

Już jakiś czas temu zostały przekazane z magazynu wojewody do Państwowej Straży Pożarnej, teraz przekazywane są do poszczególnych samorządów. One nie będą wydawane za chwilę. Dopiero gdy zagrożenie wystąpi realnie, to będą one dystrybuowane do mieszkańców - dodaje wojewoda.

Kto może przyjąć jodek potasu?

Jeśli chodzi o blokadę tarczycy przed promieniowaniem, najważniejsza jest blokada młodej tarczycy, młode komórki są najbardziej wrażliwe, tarczyca dzieci jest najmniejsza. W pierwszej kolejności jodek potasu powinny dostać małe dzieci, dzieci do lat 15, kobiety ciężarne, karmiące, nieco starsze nastolatki i młodzi dorośli. Im człowiek starszy, tym skutki blokady tarczycy przy pomocy jodku potasu są mniejsze. W wieku lat 40-60 nie wykazano, by to dawało jakiekolwiek korzyści. 60 lat to następna cezura - tutaj udowodniono, że stosowanie jodku potasu daj więcej strat niż korzyści. Ja 60 lat skończyłem dawno temu i nie zamierzam brać jodku potasu. Ale syn, synowa, czy wnuki powinny wziąć - mówi prof. Romana Junik, Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Endokrynologii.

Kto powinien przyjść jodek potasu?

Tabletkę należy wziąć 24 godziny przed dojściem fali radioaktywnej, maksymalnie do ośmiu godzin po pojawieniu się skażenia.

To samorządy wskazują miejsca, gdzie tabletki będą dystrybuowane. Wkrótce lista tych miejsc będzie opublikowana.

Kradzież roweru w Bydgoszczy. Policja szuka tego mężczyzny!
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE