In vitro w Bydgoszczy

i

Autor: RitaE/CC0/pixabay.com

Sztuczne zapłodnienie

In vitro w Bydgoszczy. Podpisano umowę na realizację miejskiego programu

2023-03-27 15:26

W Bydgoszczy podpisano umowę na realizację miejskiego programu in vitro. Druga edycja potrwa do 2026 roku. Bydgoszcz dalej chce wspierać mieszkańców w leczeniu niepłodności.

Bydgoszcz dalej będzie wspierała rodziców w leczeniu niepłodności metodą in vitro. Dziś podpisano umowę na realizację miejskiego programu na lata 2023-2026. To druga edycja miejskiego programu w Bydgoszczy.

- Znam wiele dzieci, które dzięki tym procedurom się urodziły. To szczęśliwe dzieci, szczęśliwi rodzice. Przeprowadziliśmy też badania wśród mieszkańców i zdecydowana większość ten program wspiera - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

W latach 2023-2026 na realizację programu Bydgoszcz przeznaczy 2 mln złotych, wsparcie będą mogły uzyskać 72 par rocznie.

- Wydaje nam się, że polityka prowadzona przez Urząd Miasta jest ważna dla naszego społeczeństwa. Szkoda, że nie mamy możliwości realizowania programu o takim zasięgu, jaki był realizowany, gdy był to program rządowy. Wiele dzieci się wtedy urodziło - dodaje dr Rafał Adamczak z jednej z klinik, która będzie kontynuować program w Bydgoszczy.

Pierwszą edycję miasto realizowało w latach 2019 – 2022, skorzystało z niej pół tysiąc par, co dało efekt w postaci 83 ciąż.

Program obejmuje:

  • dofinansowanie w wysokości do 7000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego
  • dofinansowanie w wysokości do 7000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych)
  • dofinansowanie w wysokości do 3000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

Realizatorami miejskiego programu in vitro w edycji 2023-2026 są: Klinika Zdrówko (Al. Adama Mickiewicza 23, Niemcz) oraz Klinika Gameta (ul. Ogińskiego 2, Bydgoszcz). Oba podmioty zostały wyłonione w drodze konkursu.

Trwa budowa czwartego kręgu Opery Nova w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE