Gnieźnieńskie seminarium idzie w ślady bydgoskiego, bo brakuje chętnych

i

Autor: Pexels

wydarzenia

Gnieźnieńskie seminarium idzie w ślady bydgoskiego, bo brakuje chętnych

2023-05-18 15:11

Choć abp Wojciech Polak zarzeka się, że seminarium w Gnieźnie nie jest likwidowane, fakt jest taki, że po wakacjach klerycy stamtąd będą uczyć się w Poznaniu. Wcześniej już trafili tam przyszli księża z diecezji bydgoskiej. - Wspólnoty seminaryjne są coraz mniej liczne stąd konieczność łączenia sił - wyjaśnia Polak.

Po wakacjach klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie będą się uczyć w Poznaniu wspólnie z alumnami z archidiecezji poznańskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej.

O swojej decyzji abp Wojciech Polak poinformował w liście na 60. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Wytłumaczył, że powodem jest niewielka liczba kandydatów do kapłaństwa.

- Formacja seminaryjna musi być przeżywana we wspólnocie, nie w pojedynkę - wyjaśnia Polak w oświadczeniu opublikowanym na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. - Malejąca liczba alumnów sprawia, że wspólnoty seminaryjne są coraz mniej liczne stąd konieczność łączenia sił - dodaje.

Budynek seminarium w Gnieźnie pozostanie do dyspozycji wspólnoty seminaryjnej, w większości jednak ma służyć działalności powołaniowej.

Wykładowcy nadal będą mieli co robić. Zaangażują się w proces formacyjny w Poznaniu i Kaliszu. To w tym drugim mieście klerycy z czterech diecezji spędzają rok propedeutyczny, czyli wstępny. Do stolicy Wielkopolski jadą dopiero na właściwe studia.

- Seminarium w Gnieźnie nie przestaje istnieć - mówi Polak. - Kandydaci do kapłaństwa z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej nadal będą przyjmowani przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, tutaj będą odbywać swoje praktyki parafialne, pastoralne i pedagogiczne oraz uczestniczyć w celebracjach z okazji świąt, uroczystości jak choćby odpustu św. Wojciecha. W katedrze gnieźnieńskiej będą im również udzielane święcenia kapłańskie, a po ich przyjęciu staną się kapłanami archidiecezji gnieźnieńskiej i na jej terenie będą posługiwać - dodaje.

Kryzys powołań od lat się pogłębia w całym kraju.

  • Już pod koniec zeszłego roku akademickiego stało się jasne, że bydgoskie seminarium musi przestać istnieć.
  • W czerwcu 2022 r. uczyło się tam pięciu kleryków, a na pierwszy rok dwa lata z rzędu nie zgłaszał się nikt.

Budynki seminarium przy ul. Grodzkiej 18-11 mają już nowe przeznaczenie. Działa tam Centrum Edukacyjno-Formacyjne im. bpa Michała Kozala, zarządzane przez ks. dr Pawła Hoppe. Nowa instytucja ma się zajmować m.in. wsparciem rodzin z problemami i osób z uzależnionymi.

Klerycy z Bydgoszczy przenieśli się do Poznania na czas nauki. Założenie jest takie, by po jej zakończeniu pełnili posługę w parafiach diecezji bydgoskiej.

  • Historia gnieźnieńskiego seminarium liczy 420 lat.  W dziejach był już czas, że klerycy z Gniezna i Poznania uczyli się razem, ale nie z braku chętnych. W 1821 r. Stolica Apostolska połączyła unią personalną archidiecezję gnieźnieńską z diecezją poznańską.
  • Bydgoskie seminarium działało od 2004 r. Uczyło się tam w sumie 180 kleryków, święcenia przyjęło 79 z nich.