Dawna moda damska na dużej wystawie w Bydgoszczy

2021-12-08 15:23
Wystawa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy
Autor: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, materiały prasowe

Wyjątkowa kolekcja w Bydgoszczy. Już możecie zobaczyć, jak kiedyś ubierały się kobiety. W Muzeum Okręgowym trwa wystawa jednej z największych w Europie kolekcji Adama Leja, historyka sztuki.

Dawna moda damska na wystawie w Bydgoszczy. W Muzeum Okręgowym ruszyła wystawa strojów i akcesoriów mody z jednej z największych w Europie kolekcji Adama Leja, historyka sztuki i kolekcjonera mody. Bydgoszczanie mogą zobaczyć, jak ubierały się kobiety w pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Można podziwiać ponad 300 obiektów.

Zaprezentowane ubrania dzienne i wieczorowe, a także suknie ślubne wspólnie z dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego stworzą dla naszych zwiedzających iluzję rzeczywistości z lat około 1890-1950. Wystawa jest opowieścią o modzie damskiej w różnych kontekstach związanych z sytuacją i rolą społeczną kobiet w poszczególnych epokach

- mówi Natalia Szczerbińska z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Unikatowe eksponaty w Bydgoszczy

Zwiedzający przeniosą się na dancing z lat 20. - 30. XX wieku, gdzie zobaczą suknie wieczorowe, w których tańczono charlestona, jazz czy walca. Pojawił się model sukni podobny do stroju, który nosiła Tola Mankiewiczówna w filmie „Pani minister tańczy” z 1937 roku. Są też przykłady mody dziennej z lat 20. i 30. Zwiedzający przejdą też do stylu New Look Christiana Diora jako wzorca klasycznej powojennej elegancji.

Po raz pierwszy w kraju prezentujemy unikatową suknię francuskiej projektantki Jeanne Lanvin z 1925 roku, której druga wersja przechowywana jest jedynie w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Przestrzeń ekspozycji wypełniają też realizacje mniej znanych autorów i pracowni krawieckich, charakteryzujące się wielką pieczołowitością wykonania i znajomością trendów

- dodaje Szczerbińska.

Są też wątki bydgoskie, na przykład autograf Poli Negri, która często odwiedzała swoją matkę w zakupionej specjalnie dla niej kamienicy.

Wystawę „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” będzie można oglądać w Bydgoszczy aż do 3 kwietnia w Galerii Sztuki Nowoczesnej.

Ruszył Bydgoski Jarmark Świąteczny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE