gaz

i

Autor: pixabay

Czy w Polsce zabraknie zimą gazu? W UK każą nosić cieplejsze ubrania. W Niemczech ma być zakaz otwartych drzwi w sklepach

2022-08-30 11:19

Wielka Brytania apeluje, by nosić cieplejsze ubrania, Niemcy wprowadzają zakaz otwartych drzwi w sklepach, a we francuskich supermarketach temperatura w godzinach szczytu ma zostać obniżana do 17 stopni. Cała Europa drży na myśl o zbliżającym się sezonie grzewczym. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Jak przekazuje spółka Gas Storage Poland – gazu nie zabraknie.

Brak gazu w Europie 2022. Czy to zagrożenie jest realne?

W obliczu obecnej sytuacji na Ukrainie, cała Europa boi się, że Kreml odetnie dostawy gazu i przygotowuje się na najcięższe miesiące. Część krajów Unii Europejskiej powoli wprowadza przepisy dotyczące oszczędzania tego surowca i m.in. apeluje o krótsze kąpiele. Dzieje się tak nie tylko w UE, ale i również w Wielkiej Brytanii, gdzie przedszkola i szkoły radzą rodzicom wprost, by przygotowywali już ciepłe ubrania dla dzieci na zimę.

Wzrost cen gazu w Wielkiej Brytanii wymusza nowe podejście do korzystania z ogrzewania

Od 3,5 tys do 4,2 tys. funtów rocznie – tyle według szacunków mogą wkrótce płacić obywatele Wielkiej Brytanii za energię, na jedno gospodarstwo domowe. Obecnie jest to około 1917 funtów. Podwyżki pojawiły się już w kwietniu tego roku, rachunki wzrosły o 50%. Kolejne planowane są na październik i nowy rok.

Może być trudno z ogrzewaniem – zwracają się przedstawiciele szkół i przedszkoli do rodziców dzieci. Instytucje publiczne, a także przedsiębiorstwa również spodziewają się podwyżek rachunków za energię.

3 plantacje marihuany zlikwidowane - 150 tysięcy działek nie trafi na rynek

W tej sprawie głos zabrała m.in. Lee-Anne Lovegrove, właścicielka jednego ze żłobków, podczas wywiadu w brytyjskiej telewizji BBC. Kobieta zaznaczyła, że nie mogą pozwolić sobie na ogrzewanie placówki przez cały dzień.

Chodzi o koszty – właścicielka zaznaczyła, że żłobek będzie ogrzewany cyklicznie. Jednocześnie prosi rodziców, by wkładali dzieciom do plecaków dodatkowe ubrania, tak aby w momencie wyłączenia ogrzewania te się nie zaziębiły.

O pomoc do rządu apeluje również Brytyjska Izba Handlu, która zwraca uwagę, że z powodu podwyżek najbardziej ucierpieć mogą przedsiębiorcy prowadzące lokalne firmy. Taka sytuacja miała już miejsce podczas pandemii Covid-19.

Czy zabraknie gazu w Niemczech i Francji? Lepiej dmuchać na zimne

Na zimne chuchają również Niemcy. Od 1 września do 28 lutego stale otwarte nie mogą być sklepowe drzwi. Natomiast od godz. 22.00 do 6.00 rano będzie miał miejsce zakaz podświetlania pomników i obiektów reklamowych.

Dokładnie taki sam zakaz planuje również Francja. Dodatkowo, do października supermarkety w godzinach szczytu mają obniżać (w ramach oszczędności) temperaturę do 17 stopni Celsjusza. Jak natomiast wygląda sytuacja w Polsce?

Czy w Polsce zabraknie gazu? PGNiG uspokaja

Magazyny gazu w Polsce wypełnione po brzegi – taką informację przekazała w poniedziałek spółka Gas Storage Poland z Grupy Kapitałowej PGNiG. Ma to w zupełności wystarczyć, by przetrwać zbliżający się małymi krokami sezon grzewczy.

W magazynach złożowych Husów, Strachocina, Swarzów i Brzeźnica, które należą do Grupy Instalacji Magazynowych Sanok zgromadzono już 11 874,5 GWh. W Wierzchowicach zgromadzono natomiast 14 575,8 GWh, a w magazynach kawernowych Mogilno i Kosakowo – 9 821,4 GW.

Gas Storage Poland informuje, że w najbliższym sezonie grzewczym pojemność magazynów ma wynieść w sumie 36 410,3 Gwh, czyli ok. 3,231 mld metrów sześciennych.