Bydgoskie muzeum docenione. Ludzie byli tam na ponad stu wydarzeniach tylko w ciągu roku

i

Autor: MOB

Nagroda

Bydgoskie muzeum docenione. Ludzie byli tam na ponad stu wydarzeniach tylko w ciągu roku

2023-06-20 15:21

Duże konferencje, a poza tym blisko sto wieczorów autorskich, spotkań, warsztatów edukacyjnych i wykładów z różnych dziedzin: od geopolityki przez historię do mody i estetyki - tyle działo się w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy tylko w ciągu roku. W ciągu dwóch dni zgarnęło dwie nagrody.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy nagrodził marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Pracownicy chwalą się, że to wyróżnienie za wymianę myśli i poglądów.

  • Coroczne nagrody i wyróżnienia marszałka województwa otrzymują osoby i zespoły, które swoją aktywnością służą rozwojowi regionu.
  • Przyznawane są w różnych dziedzinach, m.in. nauki, sportu, kultury, ochrony środowiska, promocji miast.
  • 15 czerwca wręczono je podczas gali w Sali Koncertowej na Jordankach w Toruniu.

- Bydgoskie Muzeum Okręgowe otrzymało wyróżnienie w kategorii kultura „za upowszechnianie kultury lokalnej i regionalnej, organizacje konferencji, które służą wymianie myśli i poglądów z zakresu historii współczesnej i regionalizmu” - Janusz Milanowski z MOB.

Bydgoskie muzeum zostało docenione za działalność poza wystawienniczą, za stworzenie forum wymiany myśli i otwartej edukacji. Co roku odbywa się tam interdyscyplinarna sesja z cyklu Bydgostiana.

- Jej tematyka niezmiennie koncentruje się wokół bydgoskiej historii i kultury, a także problemów współczesnych miasta, takich jak polityka, gospodarka, rewitalizacja czy turystyka - mówi Janusz Milanowski. - Tytuł cyklu odnosi się do tzw. bydgostiany, czyli zabytków związanych z miastem nad Brdą, które gromadzi, przechowuje i udostępnia nasza instytucja kultury. Założeniem sesji jest lokalność otwarta, a więc zgodna z charakterem miasta. Biorą w niej udział naukowcy i badacze z całej Polski, gdyż znajdują tu inspiracje i tematy do swych dociekań - dodaje.

Od grudnia działa Apteka pod Łabędziem, nowy oddział MOB przy ul. Gdańskiej 5 w Bydgoszczy.

- To prężny ośrodek promocji wiedzy z zakresu ochrony zdrowia i ekologii - mówi Janusz Milanowski. - Jako forum wymiany myśli Apteka ciekawie zadebiutowała w marcu niezwykłą konferencją „Dzieciństwo. Medyczne i kulturowe aspekty na przestrzeni dziejów”. Jesienią odbędą się tam seminaria na temat muzealnictwa medyczno-farmaceutycznego, a także zielarstwa i ziołolecznictwa - dodaje.

  • Oprócz tych dużych konferencji w zeszłym roku zorganizowano blisko sto wieczorów autorskich, spotkań, warsztatów edukacyjnych i wykładów z różnych dziedzin: od geopolityki przez historię do mody i estetyki.
  • W tym roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego obchodzi setne urodziny. Z tej okazji przygotowuje jubileuszową wystawę – retrospektywę wiekowej działalności.

Muzeum zostało też docenione w swoim mieście. 16 czerwca zasiliło grono tegorocznych laureatów Bydgoskiej Literackiej Nagrody „Strzała Łuczniczki”. To doroczne wyróżnienie dla książek związanych z Bydgoszczą.

- Nasze muzeum uhonorowano za album „Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman / Stanisław Wejman, Komedia horyzontalna (1988-1994)”. Towarzyszył zeszłorocznej wystawie prac krakowskich grafików - mówi Janusz Milanowski.

Bydgoskie muzeum docenione. Ludzie byli tam na ponad stu wydarzeniach tylko w ciągu roku

i

Autor: MOB
Tłumy kibicowały gumowym kaczkom w Bydgoszczy