Prace archeologiczne na terenie dawnego ratusza w Braniewie. Odnaleziono pierwsze skarby! [ZDJĘCIA]

2022-10-12 7:02

Archeolodzy, którzy rozpoczęli prace na skwerze przy ul. Gdańskiej w Braniewie, mają pierwsze skarby. Udało nam się poznać szczegóły. Prace wykopaliskowe na terenie dawnego ratusza staromiejskiego prowadzi Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Ratusz w Braniewie to zabytek architektury, który powstał w II połowie XIV wieku w centralnej części rynku starego miasta. Dziś już nie ma po nim śladu. Został pusty skwer w środku między Bazyliką Mniejszą a pocztą główną. Braniewski ratusz został zniszczony pod koniec II wojny światowej w 1945 roku. Jego ruiny zostały rozebrane pod koniec lat 50. ubiegłego wieku.

Prace archeologiczne na terenie dawnego ratusza w Braniewie

Prace archeologiczne na terenie dawnego ratusza w Braniewie symbolicznie zainaugurowano w piątek, 7 października. Umowę w tej sprawie podpisano w błysku fleszy na skwerze przy ul. Gdańskiej, czyli w miejscu, gdzie kiedyś stał ten zabytkowy budynek.

Są już pierwsze skarby

Na teren prac weszli specjaliści z Muzeum Archeologiczno – Historycznego z Elbląga. I nie trzeba było długo czekać na efekty. Okazuje się, że w pierwszym tygodniu wykopalisk znaleziono pierwsze skarby. To m.in. nadpalone dokumenty, które pochodzą z funkcjonującego w ratuszu Urzędu Stanu Cywilnego.

- Według informacji uzyskanej dzięki uprzejmości pracownika Archiwum Państwowego w Olsztynie, znalezione dziś fragmenty ksiąg metrykalnych są jedynymi znanymi dokumentami, które pochodzą z przedwojennego braniewskiego USC. A więc unikaty – czytamy na stronie poświęconej odbudowie ratusza założonej przez Wojciecha Jaroszka z Towarzystwa Miłośników Braniewa.

Pod skwerem przy ul. Gdańskiej w Braniewie znajdują się fundamenty oraz ściany piwnic byłego ratusza, które wypełnione są gruzem i ziemią. Obserwujący prace Wojciech Jaroszek zauważył, że odkopano jedno z pomieszczeń piwnicznych pod dawną Kasą Miejską od strony południowej ratusza. W tym być może pochodzącą ze średniowiecza ścianę południową pierwotnego ratusza (do 1741 r.) Odkopana piwnica została wykonana pod dawnym podcieniem w połowie XIX w. i mieściła sejf. Znaleziono parę „drobiazgów”, w tym zniszczony sejf (być może z utworzonej w 1920 r. Kasy Miejskiej), ale też tabliczkę dawnej kasy Miejskiego Ogniowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (Stadt-feuersozietätskasse), fragment kafla z fabryki Waltera Wedela, kapsel z browaru BAB, fragmenty ksiąg metrykalnych z urzędu stanu cywilnego oraz zdaje się kulę armatnią (być może z armat eksponowanych w XIX w. przed ratuszem a pochodzących z wojny 1870-71).Źródło: Ratusz w Braniewie/facebook.com

Proces odbudowy ratusza

Prace archeologiczne to pierwszy widoczny etap procesu odbudowy braniewskiego ratusza. Miasto zdobyło na ich realizacje środki zewnętrzne. To zasługa dotacji od jednej z prywatnych firm oraz wsparcia ze strony Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

REKONSTRUKCJA I POSIEDZENIA SEJMU ŚLĄSKIEGO W 100 LECIE WYDARZENIA