Groźny owad ATAKUJE W MIESZKANIACH. Wychodzi spod łóżka w nocy [ZDJĘCIA]

i

Autor: Unsplash - Alexandra Gorn Groźny owad ATAKUJE W MIESZKANIACH. Wychodzi spod łóżka w nocy

Groźny owad ATAKUJE W MIESZKANIACH. Wychodzi spod łóżka w nocy i gryzie [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-01-12 12:15

Jednym z groźniejszych owadów, który może zalęgnąć się w naszych mieszkaniach, jest pluskwa domowa. Insekt ten wychodzi z czeluści naszych łóżek pod osłoną nocy, po czym żywi się krwią swojej ofiary. Pozbycie się go jest nie lada wyzwaniem.

O pluskwach zrobiło się w ostatnim czasie głośno w związku z nagraniami zamieszczonymi w sieci przez jedną z pasażerek PKP Intercity podróżującą pociągiem relacji Poznań – Gdańsk. Widać na nich było dziesiątki pluskiew, które zaczęły wychodzić spod siedzenia. W takiej sytuacji może zdarzyć się, że insekty te dostaną się również do naszych bagaży bądź przeniesiemy je na swoich ubraniach do mieszkania. A to oznacza wielkie problemy.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: DZIESIĄTKI PLUSKIEW w pociągu! Pasażerka: "Od konduktorki usłyszałam, że mam się otrzepać" [NAGRANIA]

Sedno Sprawy - Marcin Kierwiński

Pluskwy atakują w mieszkaniach. Co to za owad?

Plukswa to gatunek owada należący do podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, głównie człowieka. Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych, ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach. Historia pluskwy domowej sięga czasów sprzed n.e., kiedy to pluskwy domowe żywiły się krwią nietoperzy – do czasu, kiedy jaskinie stały się schronieniem dla ludzi – wtedy zmieniły swoje upodobania krwi.

Plukswy gnieżdżą się w pomieszczeniach, najczęściej w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami. Mogą zadomowić się w naszym domu, jeżeli przyniesiemy je z zewnątrz. Nieważne czy mamy mieszkanie zaniedbane czy też sterylnie czyste. O pojawieniu się tego insekta w naszym domu świadczą widoczne na skórze specyficzne ugryzienia — kilka śladów w niewielkiej od siebie odległości. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Pluskwy potrafią także poddać się hibernacji, gdy przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie mogą znaleźć żywiciela.

Owad ten jest niewielki, ma około 4-6 mm długości i około 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, silnie spłaszczone, owalne ciało zwężające się ku przodowi. Małe oczy służą pluskwie głównie do sprawdzania, czy jest już wystarczająco ciemno, aby wyruszyć na poszukiwanie ofiary. Dzięki wrażliwym czułkom owad łatwo wykrywa zapach lub ciepło ciała ofiary.