Badaczki, czempionki, awanturnice - kobieca wystawa w braniewskiej bibliotece

2020-02-28 12:37
Kobieca propozycja braniewskiej biblioteki
Autor: MBP Braniewo

Przez cały marzec w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie prezentowana będzie wystawa pt. "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice". Ekspozycja składa się z plansz, które są powiększonymi ilustracjami z książki Joanny Kończak i Karoliny Matyjaszkowicz, która ukazała się pod tym samym tytułem. Zarówno książka jak i wystawa to opowieść o niezwykłych i inspirujących przedstawicielkach płci pięknej.

To bardzo kobieca propozycja braniewskiej biblioteki. I termin jej prezentacji jest nieprzypadkowy. Marzec to miesiąc, w którym o kobietach myśli się i mówi więcej niż zazwyczaj z okazji przypadającego 08 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Jednak wystawa "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice" to propozycja skierowana nie tylko do kobiet, ale to właśnie one są jej bohaterkami. To zwyczajne dziewczyny i kobiety, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się w historii świata. I tak oglądając wystawę poznamy losy i intrygujące fakty z życia m.in. malarki Fridy Kahlo, pisarki Joanne Rowling i bohaterki wojennej Antoniny Żabińskiej. Wyjątkowe są również malarskie ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz.

- Tych bohaterek nie ograniczało przekonanie, że wszystko ma pozostać takie jak zawsze. I gdyby nie upór, z którym toczyły swoje walki, świat wyglądałby zupełnie inaczej. Pamiętajcie o nich, ilekroć ktoś spróbuje Wam wmówić, że czegoś nie wolno, bo taka jest tradycja, tak nie wypada albo coś jest niemożliwe. Poszukajcie inspirujących historii wokół, wśród najbliższych. […]. Wy, podobnie jak różne moje bohaterki, macie marzenia, siłę i nieograniczone możliwości. Tylko w siebie wierzcie i róbcie swoje - napisała we wstępie do książki i wystawy autorka Joanna Kończak.

Ekspozycja pt. "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice" prezentowana będzie w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie do końca marca. Wstęp na wystawę jest wolny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE