Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2023! Sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze słowa w Polsce

2023-12-17 11:03

Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wystartował w październiku, w czwartek 7 grudnia poznaliśmy zwycięzców! Zaskoczeń nie brakuje! Wygrany został wyłoniony przez głosowanie internautów, ale kapituła konkursowa przyznała również nagrodę jury. Przy okazji postanowiliśmy przedstawić znaczenie najpopularniejszych słów w Polsce.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 to od lat najpopularniejsza inicjatywa Wydawnictwa Naukowego PWN. W tym roku organizowany jest już po raz ósmy! Plebiscyt co roku wzbudza olbrzymie zainteresowanie, nie mówiąc już o wynikach. Dorośli bowiem bardzo często później stosują najpopularniejsze słowo roku. Moment wysyłania kandydatów do głosowania zakończył się 8 listopada.

"Rel" zwycięzcą na Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Internauci zdecydowali, że w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wygrało słowo "rel". Na podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Kapituła konkursu przyznała dodatkowo nagrodę jury dla słowa "oddaje".

Najpopularniejsze młodzieżowe słowa. Co oznaczają?

Wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 są znane. My dziś postanowiliśmy zebrać najpopularniejsze obecnie słowa i spróbowaliśmy wyjaśnić, co znaczą. W poniższej galerii sprawdzisz, czy dobrze rozumiesz slang młodzieży! Znajdziecie tam również znaczenie słów "rel", "sigma", "oporowo" i "oddaje".

Młodzieżowe Słowo Roku. Zwycięzcy z poprzednich lat

W 2022 r. w Plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku wygrało słowo essa, czyli “coś pozytywnego, co przychodzi łatwo”. W 2021 r. w konkursie wygrał śpiulkolot, czyli zgodnie z definicją ze słownika PWN „miejsce do spania”, „słowo nawiązuje do mema, śpiulkać oznacza spać”. W 2020 r. nie został za to wyłoniony zwycięzca. Kapituła uznała bowiem, że nie może wygrać słowo, które wyśmiewa czyjeś poglądy (chodziło o słowo Julka/julka).

Wcześniej wygrywały:

  • 2019: alternatywka – „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”
  • 2018: dzban – „osoba niezbyt inteligentna”
  • 2017: iks de/xD – „coś zabawnego, śmiesznego”
  • 2016: sztos – „coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego”.
A.M.ŻUKOWSKA: SŁOWO "BOJKOT" JEST NIEFORTUNNE