Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony? Zmiana jest możliwa! Tego chcą Polacy i opozycja

i

Autor: unsplash.com Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony? Zmiana jest możliwa! Tego chcą Polacy i opozycja

Rynek pracy

Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony? Zmiana jest możliwa! Tego chcą Polacy i opozycja

2023-10-18 12:12

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023 w Polsce mogą znieść zakaz handlu w niedzielę. Jeśli opozycja przejmie władzę wprowadzi duże zmiany w polityce handlu w dni wolne od pracy. Jaki jest powód tych nowych decyzji? Opozycja zwraca uwagę na głos Polaków, którzy chcą częściej robić zakupy.

Zakaz handlu w niedzielę – kiedy zostanie zniesiony?

Wszystko wskazuje na to, że w przypadku dojścia opozycji do władzy, zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony. Tak informuje wtorkowa „Rzeczpospolita” powołując się na deklaracje przedwyborcze największych partii opozycyjnych.

Platforma Obywatelska w swoim programie "Sto konkretów" zapowiedziała, że zniesie zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne. Z kolei Trzecia Droga wśród swoich zobowiązań zapisała uwolnienie handlu w dwie niedziele w miesiącu – czytamy w dzienniku.

Polacy chcą zniesienia zakazu handlu w niedzielę

Polska Rada Centrów Handlowych od ośmiu lat konsekwentnie opowiada się za możliwością prowadzenia handlu w niedziele. Według organizacji, za przywróceniem niedziel handlowych przemawia wiele argumentów ekonomicznych i społecznych. Najważniejsze dla sektora handlu stanowiło to, że niedziele były dniami największych obrotów w ciągu tygodnia. To zaś przekładało się na większe zatrudnienie i wyższe wpływy podatkowe.

Najważniejsze jednak, jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, że zniesienie zakazu handlu w niedzielę stworzyłoby Polakom większą przestrzeń na robienie zakupów. A tej obecnie nie ma i jest to problem. Możliwość robienia zakupów w niedzielę pomogłaby również przed świętami, gdzie klienci kupują produkty na ostatnią chwilę.

Zakaz handlu w niedzielę - kiedy?

Wszystko wskazuje na to, że zniesienie zakazu handlu najszybciej może wejść w życie w styczniu 2023 r. i to przy założeniu, że opozycja przejmie władzę.