Wypłata emerytur zagrożona! Ten wskaźnik za 2023 rok nie kłamie. Dramatyczna sytuacja!

i

Autor: pixabay.com Grudzień 2023 r. to pierwszy miesiąc, w którym liczba urodzeń spadła poniżej 20 tys.

sytuacja demograficzna

Wypłata emerytur zagrożona! Ten wskaźnik za 2023 rok nie kłamie. Dramatyczna sytuacja!

2024-03-05 9:14

Te dane to złe wieści dla przyszłych emerytów. Zapaść demograficzna powoli staje się faktem. Liczby z grudnia 2023 r. pokazują skale problemu. To pierwszy miesiąc, w którym liczba urodzeń spadła poniżej 20 tysięcy. Sytuacja staje się poważna.

Spis treści

  1. Wskaźnik dzietności na najniższym poziomie. Liczba urodzeń z historycznym wynikiem
  2. Wypłata emerytur zagrożona! Ten wskaźnik za 2023 rok nie kłamie

Wskaźnik dzietności na najniższym poziomie. Liczba urodzeń z historycznym wynikiem

Jak wynika ze wstępnych szacunków dzietności, grudzień 2023 roku może zapisać się w historii pomiarów demograficznych. To pierwszy miesiąc, w którym liczba urodzeń spadła do poziomu poniżej 20 tysięcy. Dane przekazał "Dziennik Gazeta Prawna".

Badania wskazują, że wskaźnik dzietności w zeszłym roku wyniósł 1,17-1,18. To najniższy poziom, jaki kiedykolwiek odnotowano.

A wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie się pogarszała. Demografowie nie mają dobrych wieści.

Wypłata emerytur zagrożona! Ten wskaźnik za 2023 rok nie kłamie

Sześć lat temu nastąpiło przełomowe odwrócenie trendu. To wtedy liczba zgonów zaczęła trwale przewyższać liczbę urodzeń. W roku 2023, w Polsce urodziły się 272 tys. dzieci. W tym samym roku zmarło natomiast aż 409 tysięcy osób.

Analizując dane Banku Światowego na temat dzietności można wyciągnąć interesujące wnioski. Jak przytacza serwis money.pl, w krajach o wysokim dochodzie na mieszkańca (w tym gronie znajduje się Polska) współczynnik dzietności wynosi średnio 1,52. Z kolei w krajach o średnio-wyższym dochodzie ten sam współczynnik jest na poziomie 1,83, czyli wciąż poniżej zastępowalności pokoleń.

Trend ten udaje się odwrócić dopiero w krajach o średnim dochodzie, gdzie współczynnik dzietności wynosi 2,31. Najwyższy współczynnik mają kraje o najniższym dochodzie i jest to 4,49. Mimo wszystko, wynik ten jest wciąż niższy od tego, który występował w Polsce w latach pięćdziesiątych.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?
Czy grozi nam katastrofa demograficzna?