Kryzys humanitarny. Ośmioosobowa rodzina od tygodnia w lesie. Wchodzi prawo do usuwania imigrantów

2021-10-26 16:25
uchodźcy
Autor: facebook.com/FundacjaOcalenie

Kryzys humanitarny narasta - alarmują aktywiści, którzy odnajdują kolejne wycieńczone osoby potrzebujące pomocy. W okolicach Hajnówki, 25 kilometrów od granicy znaleziono ośmioosobową rodzinę z Syrii. Tymczasem w życie wchodzą przepisy, według których cudzoziemiec zatrzymany po nielegalnym przekroczeniu granicy Polski, niezwłocznie będzie musiał opuścić terytorium naszego kraju

Grupa z dziećmi w wieku 11, 12 i 13 lat lat od tygodnia koczowała w lesie. Wcześniej byli kilkukrotnie wypychani raz przez polskie raz przez białoruskie służby. Byli głodni i przemarznięci. Aktywiści z Grupy Granica przekazali im ciepłe posiłki i ubrania. Imigrantów zabrali funkcjonariusze Straży Granicznej. Nie wiadomo gdzie trafili. Aktywiści napisali interwencję do Komendanta Podlaskiej SG i czekają na odpowiedź.

We wtorek (26.10) na dworcu PKP w Białymstoku Straż Graniczna zatrzymała pięciu imigrantów, akcji towarzyszyli aktywiści z Grupy Granica. 

- Nie mieliśmy możliwości podpisać z nimi pełnomocnictwa, aby później sprawdzić, co się z nimi stało -  mówi Małgorzata Linkiewicz. Wszyscy prosili o azyl w Polsce - dodaje.

Teraz ubieganie się o azyl, będzie jeszcze trudniejsze, Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Przepis mówi, że osoba, która zostanie zatrzymana po nielegalnym przekroczeniu granicy będzie mogła zostać niezwłocznie wydalona z Polski.

Temat imigrantów pojawił się na poniedziałkowej (25.10) sesji Rady Miasta Białystok. Rada przyjęła stanowisko sprzeciwu wobec niehumanitarnego traktowania imigrantów. Zaapelowała tez o wpuszczenie dziennikarzy do strefy objętej stanem wyjątkowym.

Beszamel - syropy na przeziębienie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE