Tarcza Antykryzysowa 4.0. ZUS pozwala złożyć wniosek tylko w jeden sposób

2020-06-25 12:34
Tarcza Antykryzysowa 4.0. Ważna zmiana: Jest tylko jeden sposób, by złożyć wniosek
Autor: gov.pl Tarcza Antykryzysowa 4.0. Ważna zmiana: Jest tylko jeden sposób, by złożyć wniosek

Tarcza Antykryzysowa 4.0 wprowadziła ważne zmiany w zakresie zgłaszania wniosków o wsparcie finansowe. Dotyczą one również takich świadczeń, jak świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek, a także o dodatek solidarnościowy. O szczegółach poinformowała nas rzecznik podlaskiego ZUS.

Tarcza Antykryzysowa. Rząd przeznaczył 100 miliardów złotych na pomoc przedsiębiorcom w ramach Tarczy Antykryzysowej

ZUS: Tarcza Antykryzysowa 4.0. Jak złożyć wniosek?

- Tarcza Antykryzysowa 4.0. wprowadziła m.in. zmiany w sposobie składania wniosków w ramach pakietu, który ma zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa - poinformowała nas w czwartek, 25 czerwca, Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego. - Wśród nich jest świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek (uwaga - wnioski tylko do 30 czerwca!), udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej oraz odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę. Od środy tj. od 24 czerwca br. wnioski te można przekazać tylko online przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Także wniosek o dodatek solidarnościowy można składać wyłącznie za pośrednictwem PUE. 

Jak dodaje rzeczniczka ZUS, w związku z tą zmianą usunięcie zostały z placówek ZUS skrzynek na dokumenty dla przedsiębiorców oznaczone napisem „Tarcza Antykryzysowa”- dodaje rzeczniczka.

Zobacz też: Nowe bezzwrotne dotacje dla firm. Nie trzeba ich zwracać, ale pod jednym warunkiem

Tarcza Antykryzysowa 4.0. Jakie dokumenty są potrzebne?

Na stronie Zakładu jest zamieszczona instrukcja, w jaki sposób krok po kroku można założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil w placówce ZUS. W zakładaniu własnego konta na PUE będą pomagali pracownicy Zakładu.

Nowy zasiłek dla bezrobotnych 2020. Kolejna podwyżka za brak pracy. Ile wyniesie?

Co jest potrzebne, aby przekazać wniosek elektronicznie. Będą to:

  1. Profil na PUE ZUS
  2. Podpis elektroniczny

Szczególowe informacje o tym, jak je założyć lub obsługiwać, znajdziesz tutaj: Wnioski o wsparcie z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej tylko elektronicznie.

Tarcza Antykryzysowa 4.0. ZUS przyjmuje wnioski tylko elektronicznie

- Złożenie wniosku drogą internetową pozwala uniknąć wiele błędów – wyjaśnia Katarzyna Krupicka. – Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku.

Rzeczniczka dodaje, że coraz więcej osób korzysta z Platformy Usług Elektronicznych. Obecnie profil ma już ponad 4,2 mln klientów.

Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. Dzięki PUE można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Przez internet uzyskasz informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach.

Za pośrednictwem profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS można wysłać też wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE