Tańczące żurawie

i

Autor: fb.com/Biebrzański-Park-Narodowy Tańczące żurawie - kadr z ukrytej kamery

Wow! Kamera złapała tańczące żurawie. "A tak wyglądam, jak w lutym nie ma śniegu"

2020-02-07 14:05

Jak wyglądałby "Taniec z Gwiazdami", gdyby zorganizowano go w... Biebrzańskim Parku Narodowym? Pewnie tak, jak na tym filmiku. Bo trzeba przyznać, że żurawie w tańcu radzą sobie całkiem nieźle. Uwieczniła to ukryta kamera.

Śniegu w Podlaskiem nie widać. Jedni się cieszą, inni tęsknią za białym szaleństwem. Widoczne na filmiku żurawie należałoby zaliczyć do tych pierwszych. Ukryta kamera na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego złapała je w radosnym tańcu. Czegoś takiego większość z Was prawdopodobnie jeszcze nie widziała:

Film wywołał masę pozytywnych reakcji i komentarzy. Warto zaznaczyć, że taniec żurawi nie jest w przyrodzie czymś nietypowym.

Tańczące żurawie na Podlasiu. Co oznacza taniec żurawia?

Żuraw po powrocie na miejsca lęgowe początkowo trzyma się w stadach, a toki odbywają się w grupach. Żurawie wykonują wtedy charakterystyczny taniec podobny do baletowego pas de deux. Jak wygląda taki taniec?

Ptaki podskakują i kłaniają się sobie z rozpostartymi płasko skrzydłami. Samce trzymają dziób pionowo i w dostojnym marszu kroczą za samicą. Mimo że te tańce są uznawane powszechnie za godowe, to wykonywane są też poza sezonem lęgowym, na miejscach wypoczynku w czasie wędrówek i w trakcie wiosennych zbiorowisk tych ptaków. Samice i samce tworzą małe grupy, biegając ku sobie, wysoko skacząc i uderzając skrzydłami, krążąc w kółko lub zygzakiem. Ogólne podniecenie wyrażają, podnosząc czasami gałąź lub kamień z ziemi i wyrzucając je wysoko w powietrze. Gdy dobiorą się w pary, pozostają sobie wierne przez całe życie. Toki odbywają się już w 2. roku życia, ale lęgną się 3 lata później.