Tajemnicza budka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Do czego służy łąkomat?

i

Autor: Facebook/Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku Na zdjęciu Łąkomat znajdujący się na Wydziale Biologii w Białymstoku

Łąkomat

Tajemnicza budka na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Do czego służy łąkomat?

2023-05-18 14:51

Tajemnicza budka pojawiła się na kampusie Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. To łąkomat, czyli urządzenie, które wydaje za darmo nasiona roślin. Po ich wysianiu ma wyrosnąć z nich piękna łąka kwietna.

Łąkomaty – co to?

Łąkomaty są wspólnym projektem Fundacji Łąka i firmy Almette. Sponsor fundacji już drugi rok z rzędu zakupuje nasiona łąk kwietnych po to, aby nieodpłatnie udostępnić je mieszkańcom miast. W 2022 r. w Warszawie dwa łąkomaty robiły furorę w stolicy Polski. Udostępniono 120 kilogramów nasion.

Łąkomat Białystok

W Białymstoku Fundacja Łąka rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem w Białymstoku. Łąkomat stanął w budynku Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Na mieszkańców czeka aż 3 tysiące porcji nasion, wystarczające na obsianie 5 metrów kwadratowych terenu albo 30 skrzynek balkonowych o długości 80 cm. Fundacja Łąka zapewnia, że z takiej jednej torebeczki można obsiać balkony w całym bloku mieszkalnym.

Łąkomat na Wydziale Biologii jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy jednostki (8:00-20:00). Zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie głównego wejścia do budynku.

Łąkomat w Białymstoku – jakie rośliny?

W Łąkomacie znajduje się mieszanka nasion jednorocznych i wieloletnich, czyli po wysianiu zakwitną nam zarówno za 6 do 8 tygodni, jak i za rok. W mieszance znajdziecie m.in.

  • maki polne,
  • rumianek,
  • dziką marchew,
  • żmijowca,
  • złocień (czyli margerytkę).