Szpital tymczasowy dla osób z COVID-19 przyjmuje już pacjentów [ZDJĘCIA]

2020-12-11 8:15

Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej w Białymstoku powstał w modernizowanym budynku E1, który mieści się w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

W szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej w Białymstoku dostępnych jest 90 miejsc dla pacjentów z COVID-19, w tym 16 miejsc respiratorowych (intensywnej terapii). Przygotowano także punkt przyjmowania pacjentów.

– Pierwszy pacjent trafił już do nas trafił – mówił podczas konferencji prasowej prof. Wojciech Naumnik z USK, który kieruje pracą szpitala tymczasowego. –Zaopiekujemy się nim i wszystkimi pozostałymi w sposób profesjonalny. 

Szpital tymczasowy w Białymstoku. Ile łóżek?

Placówka uruchamiana jest w systemie modułowym, tzn. stopniowo. W pierwszej kolejności dostępnych jest 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, potem będą kolejne. Według Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego, zwiększanie bazy łóżkowej dzięki utworzeniu szpitali tymczasowych pozwala na zmniejszenie liczby miejsc przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem w regionie. 

– Leczenie naszych pacjentów nie zaczyna i nie kończy się na COVID-19 – zaznaczył podczas briefingu dr hab. Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku. – Wielu wciąż potrzebuje pomocy. Uwolnienie łóżek w USK pozwoli na lepszą opiekę nad pacjentami z chorobami nowotworowymi płuc, w przypadku których szybka diagnostyka jest kluczowa.

Dyrekcja szpitala chce ponadto zmodernizować spalarnię odpadów medycznych. Jak podkreślił wojewoda podlaski, zaangażowanie w szpitalu przy ul. Żurawiej nie jest tymczasowe, ale ma służyć także po zakończeniu epidemii.

Drugi szpital tymczasowy w Białymstoku powstaje w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Wołodyjowskiego. Zostanie uruchomiony w zależności od liczby osób wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 w województwie podlaskim.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl! Zobaczymy, co da się zrobić.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE