Szef MON: W Augustowie powstanie batalion saperów. To zabezpieczenie Przesmyku Suwalskiego

i

Autor: PAP/Artur Reszko Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystych obchodów święta I Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego, 23 bm. na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie

Wojsko Polskie

Szef MON: W Augustowie powstanie batalion saperów. To zabezpieczenie Przesmyku Suwalskiego

2023-07-24 9:47

Jeszcze w tym roku w Augustowie powstanie batalion saperów - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Chodzi o wzmocnienie ściany wschodniej i zabezpieczenie tzw. Przesmyku Suwalskiego ze względu na uwarunkowania geograficzne, ukształtowanie terenu i strategiczne położenie szlaków komunikacyjnych. Mają być to główne zadania batalionu.

Minister przyjechał w niedzielę, 23 lipca, do Augustowa, by poinformować o powstaniu nowej jednostki - batalionu saperów. Wziął też udział w uroczystych obchodach święta I Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego. Złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ułanów.

Jeszcze w tym roku w Augustowie powstanie batalion saperów. Będzie on wchodził w skład 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej będącej częścią 16. Dywizji Zmechanizowanej - zapowiedział minister Błaszczak. Dodał, że żołnierzom będzie służył m.in. pojazd minowania narzutowego - polskiej konstrukcji.

Batalion saperów w Augustowie. "Obecność wojska gwarantuje bezpieczeństwo"

Jak zaznaczył szef MON, "obecność Wojska Polskiego gwarantuje bezpieczeństwo".

- Rząd PiS robi wszystko, żeby zapewnić Polakom bezpieczeństwo, w przeciwieństwie do tych, którzy rządzili Polską do 2015 r., którzy likwidowali jednostki wojskowe, którzy oddawali wschód naszego kraju do Wisły na pastwę agresora, a doskonale wiemy, czym kończy się okupacja rosyjska - powiedział minister Błaszczak. Jako przykład wskazał obławę augustowską.

Podkreślił, że wojsko wraca do Augustowa po to, żeby nie powtórzyła się tragedia obławy augustowskiej. - To jest właśnie powód, dla którego postanowiliśmy żeby Wojsko Polskie wróciło do Augustowa - dodał szef MON.

Batalion saperów w Augustowie. Miejsce ważne dla bezpieczeństwa Polski

Błaszczak zwrócił uwagę, że dziś zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję doświadczają Ukraińcy. - Obok żołnierzy polskich widzimy tu dziś żołnierzy sojuszniczych m.in. amerykańskich, brytyjskich rumuńskich i chorwackich, którzy ramię w ramię ćwiczą w północno-wschodniej części naszego kraju - w miejscu ważnym ze strategicznego punktu widzenia zapewnienia Polsce bezpieczeństwa oraz całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział.

Przypomniał, że między 1921 a 1939 w Augustowie służył Pułk Ułanów Krechowieckich. - Zanim przyszli do Augustowa, wykazali się dzielnością broniąc Polski przed nawałą bolszewicką, przed atakiem komunistycznej Rosji, potem też dzielnie bronili Polski w 1939 r., kiedy to przeciwstawiali się nawale niemieckiej udowadniając swoją miłość do ojczyzny, swój patriotyzm, poświęcając swoje zdrowie i życie w imię wolnej Polski - powiedział szef MON.

Piknik wojskowy w Augustowie

Błaszczak zachęcał w Augustowie, by razem budować silne Wojsko Polskie. - Liczę, że młodzi mieszkańcy Augustowa i okolic będą przystępowali do Wojska Polskiego, do tego batalionu saperów, który jeszcze w tym roku powstanie, że będą gotowi stanąć w obronie Rzeczypospolitej Polski - dodał minister.

CZYTAJ TAKŻE:  Najniebezpieczniejsze miasta na Podlasiu. Tutaj trzeba uważać po zmroku [RANKING]

Oprócz uroczystości święta I Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego, w centrum miasta na Rynku Zygmunta Augusta odbył się piknik wojskowy. Mieszkańcy i licznie zgromadzeni turyści mogli obejrzeć na placu najnowocześniejszy sprzęt wojskowy: czołgi, haubice, przeciwlotnicze wozy POPRAD, wozy dowodzenia, wyrzutnie rakietowe, sprzęt saperski i inżynieryjny.

Jednostka w Augustowie powstanie w ramach Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025 przyjętego przez Radę Ministrów w 2022 roku, mówiącego o wzmocnieniu istniejących już związków taktycznych na wschodniej flance NATO.

Białystok już tak nie wygląda! Tych kultowych miejsc już nie ma. Zobacz poniżej co jest tam teraz.

Podlasie. Stado żubrów z Puszczy Augustowskiej wyjada rolnikom zapasy przygotowane na zimę dla krów. Niczego i nikogo się nie boją!