Ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski Białegostoku 2023! Sprawdziliśmy, na które projekty warto oddać głos

2022-10-17 14:04
Ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski Białegostoku 2023! Sprawdziliśmy, na które projekty warto oddać głos
Autor: Wikimedia commons Ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski Białegostoku 2023! Sprawdziliśmy, na które projekty warto oddać głos

Głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Białegostoku 2023 ruszyło w poniedziałek 3 października. Potrwa ono do 17 października 2022 r. Do wyboru jest aż 180 propozycji ogólnomiejskich i osiedlowych. Jeśli macie problem z oddaniem głosu pomagamy! Wybraliśmy najciekawsze projekty.

Budżet Obywatelski Białystok 2023 – ruszyło głosowanie

W poniedziałek 3 października ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski 2023. Potrwa ono do 17 października 2022 r. W tej edycji złożono 34 projekty o charakterze ogólnomiejskim oraz 146 osiedlowych. Co istotne, w głosowaniu decyduje liczba oddanych głosów, z tym, że przy tworzeniu listy rankingowej ważna będzie też wartość projektu. Jeśli wyczerpie się pula pieniędzy i projekt będzie zbyt drogi do realizacji, wybrany zostanie kolejny, mieszczący się w budżecie.

Łącznie zatem jest aż 180 propozycji. Które projekty wydają się najbardziej interesujące i warto na nie oddać swój głos? Sprawdziliśmy i nasze propozycje znajdziecie poniżej.

Budżet Obywatelski Białystok 2023 – najciekawsze projekty miejskie

 1. Wiedeński Spacerniaczek czyli Białostocki Park Młodych (utworzenie parku miejskiego w nowoczesnej formie. Park ma być miejscem spotkań, wypoczynku, studiowania oraz pracy szczególnie skierowanym do ludzi młodych).
 2. Letnie kino plenerowe (zorganizowanie 10 wieczornych seansów filmowych w plenerze, w okresie letnim, na różnych osiedlach. Widzom zostanie udostępnionych 150 leżaków).
 3. Białystok WidziMisie (ustawienie 8 figurek misiów-niedźwiadków z brązu na terenie centrum Białegostoku i okolic. Postacie misiów nawiązywałyby wyglądem i atrybutami do miejsca, w jakim by się znajdowały. Misie nosiłyby nazwę: Miś Handlarz, Miś Bojarski, Miś Król Chajanek, Miś Strażak, Miś Kinoman, Miś z marionetką, Miś Kupidyn, Miś Rzeźbiarz).
 4. Droga rowerowa na ul. Jurowieckiej wolna od samochodów (montaż słupków uniemożliwiających parkowanie samochodów na drogach dla pieszych i rowerów na ul. Jurowieckiej, a także montaż stojaków rowerowych i donic).
 5. Ogrody deszczowe - deszczówka w służbie Miasta (posadzenie roślin hydrofitowych (odpornych na zalewanie i suszę). Rośliny posadzone będą w pojemnikach lub bezpośrednio w gruncie. Pochłaniają one i oczyszczają wodę deszczową spływającą z dachu lub powierzchni nieprzepuszczalnych).

Wszystkie projekty miejskie znajdziesz TUTAJ.

Budżet Obywatelski Białystok 2023 – najlepsze projekty osiedlowe

 • Niezwykłe podejście do codzienności, czyli plac zabaw przy Przedszkolu 46,
 • Ścieżka rowerowa na ul. Dolistowskiej,
 • Rekreacja po godzinach - sportowe osiedle Młodych,
 • Słoneczny park na Leśnej Dolinie,
 • Rowerowy łącznik Drewnianej i Gdańskiej z drogą rowerową na Miłosza,
 • Edukacja przez rekreację - ogród doświadczalny im. Henryka Sienkiewicza,
 • Otwórz książkę w Mechaniaku,
 • Leśny park kieszonkowy,
 • Zakup sprzętu gamingowego i symulatora jazdy do e-sportu,
 • EpiGloger SP 12 - Podróż przez świat zmysłów,
 • Droga rowerowa z Galerii Antoniuk do Wierzbowej,
 • "Wypoczynek bez granic" strefy relaksu w ZSOMS SP 22/XIII LO,
 • Salon Nowomiejski,
 • Droga rowerowa z Rzemieślniczej do Jana Pawła II.

Wszystkie osiedlowe projekty i ich opisy znajdziesz TUTAJ.

Budżet obywatelski Białystok 2023 – jak głosować?

Na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Białystok 2023 można głosować na cztery dowolne sposoby:

 1. na papierowych kartach do głosowania,
 2. m.in. w magistracie,
 3. w Centrum Aktywności Społecznej,
 4. przez internet.
Stado koni spacerowało po obwodnicy Ełku

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE