Rok od pandemii w Podlaskiem. Jak koronawirus zmienił nasze życie? [RAPORT]

2021-03-04 6:00

Minął rok od pandemii w Polsce. 4 marca 2020 roku potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w kraju. W województwie podlaskim nastąpiło to blisko dwa tygodnie później. Jak minione 12 miesięcy wpłynęło na nasze życie i w jakim stopniu je odmieniło? Które wydarzenia od początku pandemii odcisnęły na nas najsilniejsze piętno? Oto przegląd sytuacji rok od wybuchu pandemii.

Jeszcze jesienią i zimą 2019 roku, gdy o wirusie z Wuhan słyszeliśmy wyłącznie w przekazach medialnych, nikt nie przypuszczał, ze wywoła on ogólnoświatową pandemię i jeden z największych kryzysów ostatnich lat. 4 marca 2020 mija rok od wybuchu pandemii w Polsce. 17 marca odnotowano pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia wirusem Sars-CoV-2 w województwie podlaskim, które jako jedno z nielicznych długo broniło się przed intruzem. W wyniku kolejnych zakażeń, przypadków śmiertelnych oraz rządowych obostrzeń życie wielu z nas obróciło się o 180 stopni. Niektórzy w pandemii odnaleźli pozytywy, innych dotknął bolesny upadek w życiu zawodowym i prywatnym. Co poniektórzy do dziś negują pandemię, uznając ją nawet za ogólnoświatowy spisek. Ile w tym prawdy? Dziś nie zamierzamy się temu przygląda, ale przypomnieć sobie, jak przebiegał rozwój pandemii w naszym regionie. Przejdź do galerii zdjęć, by jeszcze raz przeczytać o najważniejszych faktach z województwa podlaskiego i kraju.

Bale karnawałowe w czasach pandemii

Koronawirus w Polsce. Jak się rozprzestrzenia COVID-19?

Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa. U większości osób, które zachorują na COVID-19, wystąpią objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez specjalnego leczenia.

Wirus wywołujący COVID-19 jest przenoszony głównie przez kropelki, które wydzielają się, gdy osoba zarażona kaszle, kicha i wydycha powietrze. Kropelki te są zbyt ciężkie, aby unosić się w powietrzu, dlatego szybko opadają na podłogi i powierzchnie.Do zakażenia poprzez wdychanie wirusa może dojść wtedy, gdy w pobliżu znajduje się osoba chorująca na COVID-19 lub poprzez dotknięcie skażonej powierzchni, a następnie oczu, nosa lub ust.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE