Rok od pandemii w Podlaskiem. Jak koronawirus zmienił nasze życie? [RAPORT]

2021-03-04 6:00

Minął rok od pandemii w Polsce. 4 marca 2020 roku potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w kraju. W województwie podlaskim nastąpiło to blisko dwa tygodnie później. Jak minione 12 miesięcy wpłynęło na nasze życie i w jakim stopniu je odmieniło? Które wydarzenia od początku pandemii odcisnęły na nas najsilniejsze piętno? Oto przegląd sytuacji rok od wybuchu pandemii.

Jeszcze jesienią i zimą 2019 roku, gdy o wirusie z Wuhan słyszeliśmy wyłącznie w przekazach medialnych, nikt nie przypuszczał, ze wywoła on ogólnoświatową pandemię i jeden z największych kryzysów ostatnich lat. 4 marca 2020 mija rok od wybuchu pandemii w Polsce. 17 marca odnotowano pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia wirusem Sars-CoV-2 w województwie podlaskim, które jako jedno z nielicznych długo broniło się przed intruzem. W wyniku kolejnych zakażeń, przypadków śmiertelnych oraz rządowych obostrzeń życie wielu z nas obróciło się o 180 stopni. Niektórzy w pandemii odnaleźli pozytywy, innych dotknął bolesny upadek w życiu zawodowym i prywatnym. Co poniektórzy do dziś negują pandemię, uznając ją nawet za ogólnoświatowy spisek. Ile w tym prawdy? Dziś nie zamierzamy się temu przygląda, ale przypomnieć sobie, jak przebiegał rozwój pandemii w naszym regionie. Przejdź do galerii zdjęć, by jeszcze raz przeczytać o najważniejszych faktach z województwa podlaskiego i kraju.

Bale karnawałowe w czasach pandemii

Koronawirus w Polsce. Jak się rozprzestrzenia COVID-19?

Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa. U większości osób, które zachorują na COVID-19, wystąpią objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez specjalnego leczenia.

Wirus wywołujący COVID-19 jest przenoszony głównie przez kropelki, które wydzielają się, gdy osoba zarażona kaszle, kicha i wydycha powietrze. Kropelki te są zbyt ciężkie, aby unosić się w powietrzu, dlatego szybko opadają na podłogi i powierzchnie.Do zakażenia poprzez wdychanie wirusa może dojść wtedy, gdy w pobliżu znajduje się osoba chorująca na COVID-19 lub poprzez dotknięcie skażonej powierzchni, a następnie oczu, nosa lub ust.