Praca zdalna w urzędach. Do kiedy potrwa? Kiedy będą otwarte urzędy?

i

Autor: pixabay Praca zdalna w urzędach. Do kiedy potrwa? Kiedy będą otwarte urzędy?

Praca zdalna w urzędach. Do kiedy potrwa? Kiedy będą otwarte urzędy? Znamy termin

2020-11-04 9:16

Praca zdalna w urzędach obowiązuje od wtorku, 3 listopada. Tak wynika z informacji w Dzienniku Ustaw. Do kiedy utrzyma się taka sytuacja? Kiedy będą otwarte urzędy? Szczegóły na ESKA Białystok.

Białystok - złodzieje kradli na oczach policjanta

Praca zdalna w administracji. Kiedy otworzą urzędy? 

Od wtorku, 3 listopada, pracownicy administracji wykonują swoje obowiązki z domu. Praca zdalna w urzędach to reakcja rządu na wzrost zakażeń koronawirusem. Oddelegowanie urzędników z placówek administracyjnych ma pomóc zapobiegać tworzeniu się w nich ognisk zakażań Sars-CoV-2.

Zobacz także: Wyższe kary za brak maseczki wciąż niezgodne z prawem. Prawnicy wskazali jeden błąd

Kiedy otworzą urzędy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, którym załatwianie spraw przez Internet nie jest na rękę. W rozporządzeniu dotyczącym pracy zdalnej w administracji określono dokładny termin, w którym urzędnicy powrócić mają do pracy stacjonarnej:

Do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury

Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś! Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 16
Nie siedź na betonie, bo dostaniesz...

Praca zdalna w urzędach - czy są wyjątki?

W wyjątkowych sytuacjach pracownicy administracji publicznej nie wykonują pracy zdalnej, ale stacjonarną. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem kierownik urzędu administracji, dyrektor generalny albo kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z pracy zdalnej pracowników wykonujących "zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom, lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa, lub potrzeby urzędu, lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej". Zalicza się do tego m.in. sądy i prokuratury. 

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki zachęcał właścicieli prywatnych firm, by umożliwiali pracownikom zdalne wykonywanie obowiązków. Wciąż w domach uczą się także uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także studenci.