odrzutowiec

i

Autor: Politechnika Białostocka Paweł Jankowski

Politechnika odrestauruje odrzutowiec. To Lim-5 znany z wojny koreańskiej

2022-02-15 17:32

Politechnika Białostocka wyremontuje odrzutowiec myśliwski. Zabytkową maszynę będzie można podziwiać w Parku Militarnym, który powstanie za kilka miesięcy obok magazynów na Węglowej.

Odrzutowce myśliwskie Lim-5 były użytkowany przez polskie lotnictwo do lat 70`ubiegłego wieku. Te egzemplarze brały też udział w wojnie koreańskiej.

Samolot należy do Muzeum Wojska w Białymstoku, które otrzymało go pół wieku temu od Departamentu Uzbrojenia. Samolot od lat stoi na terenie placówki Straży Granicznej i czeka na lepsze czasy.

- Maszyna od 50 lat niszczeje, dlatego chcemy go odrestaurować. Może nie będzie latał, ale na pewno będzie wyglądał godnie - mówi dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej planuje samolot rozmontować na części, a następnie odnowić. Konstrukcja zostanie wzmocniona, a odrzutowiec zyska nowa powłokę i lakier.  aby cieszył oko mieszkańców, wyjaśnia prorektor politechniki Jarosław Szusta

- Konstrukcja samolotu zostanie całkowicie odrestaurowana, a silnik postaramy się wyeksponować osobno - podkreśla prorektor Politechniki Jarosław Szusta.

Odrzutowiec o długości ponad 11 metrów pojawi się jako ekspozycja w Parku Militarnym przy Węglowej.

Park ma być gotowy w maju. Na ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych będzie prezentowany ciężki sprzęt wojskowy.

Chciał się pościgać z BMW. Nie wiedział, że to nieoznakowany radiowóz