Pierwszy elektryczny autokar na Podlasiu, czyli podróż pod napięciem [ZDJĘCIA]

2020-08-12 8:18

Od ponad tygodnia pasażerowie podróżujący po naszym województwie mogą skorzystać z przejazdu autobusem napędzanym elektrycznie. Spółka PKS Nova przyjęła na testy pojazd elektryczny o wdzięcznej nazwie Yutong ICE12.

W Siedlcach testują elektryczne autobusy

We wtorek, 11 sierpnia, w jeździe testowej autobusem elektrycznym przeznaczonym do podróży regionalnych wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

Nowe autobusy w Białymstoku. Są nowoczesne i bardziej przyjazne środowisku [ZDJĘCIA]

Testowany autobus posiada klimatyzację, 59 wygodnych miejsc siedzących wyposażonych w ładowarki USB oraz system automatycznego opuszczania podwozia znacznie ułatwiający wejście do autobusu. Przede wszystkim jednak jest przyjazny środowisku.

- Chcemy unowocześniać tabor samochodowy PKS Nova. Jesteśmy zainteresowani samochodami z alternatywnymi źródłami zasilania. Teraz, poprzez test autobusu elektrycznego sprawdzamy jego przydatność dla naszego przedsiębiorstwa - mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Cena pojazdu Yutong ICE12 jest bardzo wysoka – samochód wraz z ładowarką kosztuje ok 1,8 mln zł. Choć, jak podkreślał Andrzej Mioduszewski, prezes PKS Nova, dużo niższy jest koszt eksploatacji niż autobusu na olej napędowy.

- W tej chwili zakup tego autobusu przekracza możliwości finansowe naszej spółki, ale czekamy na programy unijne, które mogłyby współfinansować ten zakup – mówił.

Obecnie tabor PKS Nova to 450 pojazdów zasilanych na olej napędowy. Andrzej Mioduszewski podkreślał, że spółka jest zainteresowana też autobusami zasilanymi gazem CNG.

Pierwszy w Podlaskiem autobus elektryczny jeździł już po trasach suwalskich, we wtorek jest w Białymstoku i okolicach, a w najbliższych dniach będzie nim można dojechać także do Zambrowa, Siemiatycz i Łomży.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE