Od sierpnia zatrzymano na Podlasiu 231 kurierów. Przewozili ponad tysiąc migrantów

i

Autor: Twitter: Straż Graniczna Od sierpnia zatrzymano na Podlasiu 231 kurierów. Przewozili ponad tysiąc migrantów

Od sierpnia zatrzymano na Podlasiu 231 kurierów. Przewozili ponad tysiąc migrantów

2021-11-04 7:40

Od początku sierpnia tylko na Podlasiu zatrzymaliśmy 231 kurierów, którzy w swoich samochodach przewozili ponad tysiąc osób, nielegalnie przebywających w naszym kraju, przekraczających bezprawnie granice UE - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że od sierpnia polscy policjanci w całym kraju zatrzymali już ponad 4,3 tys. nielegalnych imigrantów.

- Polscy policjanci cały czas podejmują działania mające na celu ochronę granic Unii Europejskiej. W ochronie nienaruszalności granic wspieramy przede wszystkim straż graniczną w Polsce, ale także Litwę, gdzie przebywa ponad 50 polskich policjantów wspierających nienaruszalność granicy UE pomiędzy Litwą a Białorusią - to już trzecia zmiana naszego kontyngentu - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji.

Inspektor wskazał, że tylko od sierpnia do chwili obecnej polscy policjanci zatrzymali już ponad 4315 osób, których przemycono na teren Unii Europejskiej. - Średnio każdej doby policjanci ujawniają około 100 takich osób - podkreślił policjant.

Zaznaczył, że od początku sierpnia tylko na Podlasiu policjanci zatrzymali 231 kurierów, którzy w swoich samochodach przewozili ponad tysiąc osób, które nielegalnie przebywały w naszym kraju, przekraczając bezprawnie granice Unii Europejskiej.

- Każdej doby kontrolujemy średnio ponad 10 tys. pojazdów mając na uwadze ujawnienie przemytników osób nielegalnie przekraczających granice Unii Europejskiej. Od sierpnia to już 245 tys. kontroli takich pojazdów - przekazał.

Super Raport 03.11 (Goście: Krzysztof Kwiatkowski - senator niezależny oraz dr Maciej Jędrzejko - ginekolog) Sedno Sprawy: Piotr Müller

Poinformował, że przemytnicy głównie legitymują się dokumentami tożsamości niemieckimi lub szwedzkimi. - Przemycają oni ludzi tylko i wyłącznie z chęci zysku pobierając za każdą przemycaną osobę opłaty sięgające ponad tysiąc euro lub dolarów - tłumaczył.

- W naszej ocenie mamy do czynienia ze zorganizowaną przestępczością nastawiona tylko na zysk, a kurierzy kierujący pojazdami, jak pokazują nasze doświadczenia, to osoby bardzo często będące pod wpływem narkotyków lub ujawniamy przy nich narkotyki, a zdarzały się sytuacje, że nie mieli oni w ogóle uprawnień do kierowania pojazdami - ocenił.

Przekazał przy tym, że kurierzy spoza Polski często nie potrafią dostosować się do warunków panujących na polskich drogach, powodują kolizje i wypadki drogowe, zdarza się, że tragiczne w skutkach. - Były również przypadki, gdy przy kurierach ujawnialiśmy przedmioty, które figurowały, jako kradzione, np. telefony komórkowe - podał.

W każdym przypadku wspólnie z prokuraturą występujemy do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu dla przemytników, a pojazdy i przedmioty, które wykorzystują do przemytu ludzi są zabezpieczane dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości.

- Dbając o bezpieczeństwo i porządek w strefie objętej stanem wyjątkowym należy stwierdzić, że mieszkańcy tych miejscowości są bardzo życzliwi i mile nastawieni do służb porządkowych, wyrozumiali, jeżeli chodzi o podejmowane działania mające na celu ochronę granic UE - powiedział.

- O zdyscyplinowaniu obywateli polskich niech świadczy chociażby fakt, że od początku wprowadzenia stanu wyjątkowego ujawniono zaledwie 24 osoby, które nie przestrzegały zakazu przebywania w strefie - dodał rzecznik KGP.

(PAP)