Nowy taryfikator mandatów. Za jakie wykroczenia dostaniesz najwięcej punktów karnych?

2022-11-02 15:32

Od 17 września obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Od teraz można za jedno wykroczenie otrzymać maksymalnie aż 15 punktów (dotychczas było to 10 pkt). Policja informuje, iż podczas pierwszego weekendu, gdy zaczęły obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych zauważalny był spadek ujawnianych wykroczeń dotyczących znacznego przekraczania prędkości. Ile punków można dostać za dane wykroczenie? Sprawdź to w naszej galerii!

Od soboty zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Wyszczególniono w nim szereg wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych. W życie weszły także przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości.

Nowy taryfikator mandatów 2022 już obowiązuje

W nowym taryfikatorze punktów karnych 2022 wyszczególniono szereg wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych. Przypomnijmy, iż jest to jedna z najważniejszych zmian w taryfikatorze. Dotychczas, maksymalną ilością punktów, którą mogliśmy otrzymać za jedno wykroczenie było 10 punktów.

Na starych zasadach punkty przypisywane były w zakresie od 0 do 10, a usuwane po roku. Istniała również możliwość odbycia kursu redukującego liczbę punktów karnych, który był organizowany przez Wojewódki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Taryfikator mandatów 2022 - za co otrzymasz najwięcej punktów? Zobacz w naszej galerii!

Taryfikator mandatów - ile można mieć punktów karnych?

Obecnie limit wynosi 24 punkty. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Jeśli masz prawo jazdy ponad rok i masz na koncie więcej niż 24 punkty karne – dostaniesz od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (to taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczysz egzaminu lub badań, starosta cofnie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Kiedy jednak moje punkty karne zostaną automatycznie usunięte? Punkty które otrzymasz po 17.09.2022 roku zostaną usunięte: 

  • po dwóch latach od dnia, w którym opłacisz mandat (za naruszenie wystawiono mandat i stanowi on dochód budżetu państwa lub gdy mandat wystawił organ Inspekcji Transportu Drogowego),
  • po dwóch latach od daty uprawomocnienia się wyroku – jeżeli nie przyjmiesz mandatu i w twojej sprawie orzeka sąd;
  • jeśli otrzymasz pozytywny wynik kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji;
  • jeśli starosta odmówi wydania decyzji o skierowaniu cię na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji albo o cofnięciu uprawnień – na wniosek komendanta wojewódzkiego policji.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Nowy taryfikator mandatów. Za jakie wykroczenia dostaniesz najwięcej punktów karnych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE