Nowy taryfikator działa? Policyjne statystyki nie zostawiają wątpliwości!

2022-09-27 14:09
Nowy taryfikator działa? Policyjne statystyki nie zostawiają wątpliwości!
Autor: Podlaska Policja Nowy taryfikator działa? Policyjne statystyki nie zostawiają wątpliwości!

Za nami pierwszy tydzień obowiązywania nowego taryfikatora punktów karnych. Pierwsze wnioski są pozytywne, bo wynika z nich, że kierowcy w Polsce przestraszyli się konsekwencji. Według statystyk policji na drogach zrobiło się bezpieczniej!

Nowy taryfikator mandatów

Nie jest to pierwszy raz w 2022 r., kiedy kierowcy w Polsce przestraszyli się olbrzymich podwyżek mandatów zaproponowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego. Początek roku po wprowadzeniu nowego, wyższego, taryfikatora kar pokazał, że srogie konsekwencje są w stanie przestraszyć kierujących pojazdami.

17 września 2022 r. rządzący zwiększyli maksymalną liczbę punktów karnych za zachowania uchodzące za najbardziej niebezpieczne na drodze. Dodatkowo wprowadzili tzw. recydywę. Podwójna stawka mandatów naliczana jest wtedy, kiedy kierowca w ciągu dwóch lat popełni kolejne wykroczenie z tej samej grupy.

Na drogach jest bezpieczniej

Pierwsze policyjne statystyki za ostatni tydzień pokazują, że kierowcy w Polsce wystraszyli się możliwych konsekwencji. W efekcie za samo przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym w ostatnim tygodniu prawo jazdy straciło 377 kierowców. Dla porównania w analogicznym okresie 2021 r. liczba ta wyniosła 656.

Kolejnym dowodem na to, że na drogach w Polsce zrobiło się bezpieczniej są dane o liczbie wypadków. Według RMF FM w 2021 r. w przedostatnim tygodniu września na drogach zginęło 40 osób, a przez cały ostatni tydzień liczba zgonów z tego powodu to 24. O 50 zmniejszyła się również liczba rannych.

Kierowca zaszalał na S7. W 15 sekund uzbierał 24 punkty karne

Źródło: RMF FM

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE