Nowy płot powstanie na granicy. Ma być solidny, wysoki i monitorowany

2021-10-13 9:05
Nowy płot powstanie na granicy
Autor: twitter.com/DowodztwoGeneralne Nowy płot powstanie na granicy

Prawdopodobnie dziś Sejm zajmie się specustawą o budowie zabezpieczeniu granicy państwowej na odcinku białoruskim – poinformował w środę wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

We wtorek wieczorem do Sejmu wpłynął projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Określa on zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE.

Również we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że Rada Ministrów przyjęła zgłoszony przez MSWiA projekt ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy. Wyjaśnił, że projekt zakłada stworzenie "solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu".

"Prawdopodobnie dziś specjalna ustawa będzie omawiana w Sejmie" – powiedział w środę Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Wyraził przekonanie, że zostanie ona przyjęta jak najszybciej, jak to jest możliwe, a budowa zostanie zrealizowana szybko i sprawnie. "Straż Graniczna będzie zajmowała się budową tego umocnienia granicy" - dodał.

Przypomniał, że po stronie białoruskiej w odległości ok. jednego kilometra "są bardzo dobre umocnienia graniczne wybudowane w formule elektronicznej, jak również w formule płotu". Podkreślił, że umocnienia te zostały zbudowane przez Białorusinów ze środków Unii Europejskiej. "To były setki milionów euro" - zaznaczył.

Bramki ABC do automatycznej odprawy granicznej na lotnisku Kraków-Balice

W jego ocenie "to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej to nie przypadek, że ktoś może w sposób niekontrolowany te zabezpieczenia przejść".

Skurkiewicz poinformował, że na wniosek ministra spraw wewnętrznych na polsko-białoruskiej granicy służbę pełni wojsko polskie. 3200 żołnierzy jest bezpośrednio zaangażowanych w pomoc straży granicznej.

"Służących na granicy jest jednak więcej, linii wysiłku jest kilka, bo to nie tylko wsparcie SG, ale również budowa zapory inżynieryjnej, budowa posterunków w formule esko bastion" - wskazał. Dodał, że zaangażowane są tam również Wojska Obrony Terytorialnej. Terytorialsi wraz ze Strażą Graniczną uczestniczą w patrolach na Bugu. Wykorzystywane są również aparaty bezzałogowe systemu FlyEye, które są na wyposażeniu WOT.

Wiceminister zapewnił, że jeżeli będzie taka wola ze strony SG i zapadną takie decyzje, to MON jest w stanie podwoić obecność żołnierzy zaangażowanych bezpośrednio w patrolowanie granicy.

Podkreślił, że Wojsko Polskie przystąpiło do realizacji działań na granicy już 6 lipca. Dodał, że 5 lipca minister obrony narodowej podpisał decyzję o wsparciu ze strony wojska polskiego przy budowie inżynieryjnej zapory fortyfikacyjnej. "W ciągu miesiąca wybudowaliśmy blisko 100 km tej instalacji tymczasowej. (…) ona w sposób znaczący spowolniła możliwość przechodzeni imigrantów na teren RP" - oznajmił. (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE