Nie będzie podwyżki czynszów za mieszkania komunalne. Znamy przyczyny decyzji prezydenta Białegostoku

2023-01-13 12:01
Nie będzie podwyżki czynszów za mieszkania komunalne. Znamy przyczyny takiej decyzji prezydenta Białegostoku
Autor: Łukasz Stepaniuk Jeden z bloków w Białymstoku

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski nie zamierza zdecydować się na waloryzację stawek czynszów komunalnych. Jednym z powodów są podwyżki opłat dodatkowych typu prąd i gaz mieszkańców. Ile dzięki temu oszczędzą lokatorzy?

Białystok. Nie będzie podwyżki czynszów za mieszkania komunalne

Już ostatnia podwyżka czynszów za mieszkania komunalne w Białymstoku, która miała miejsce 1 czerwca 2022 r. spotkała się z wielkim oburzeniem lokatorów. Wówczas opłaty poszły do góry średnio o 37 proc. co przy rosnącej inflacji i niezadowoleniu mieszkańców o to, jak miasto dba o bloki, wywołało lawinę krytyki. Teraz, jeśli miasto wycofa się z pomysłu waloryzacji, w kieszeni lokatorów zostanie nawet do 3 milionów złotych.

Przyczyny braku podwyżek czynszów za mieszkania komunalne

Najważniejsze przyczyny braku podwyżek czynszów za mieszkania komunalne to:

  • Wyższe czynsze płacone przez lokatorów komunalnych od czerwca 2022,
  • podwyżki opłat dodatkowych tj.: prądu, gazu, itp.

Zgodnie z polskim prawem odstąpienie od waloryzacji możliwe jest:

  1. w przypadku, gdy koszty jej wprowadzenia przewyższą przychody z waloryzacji
  2. maksymalna stawka ustalona w wyniku waloryzacji przekroczyłaby poziom 3% wartości odtworzeniowej lokalu dla Miasta Białegostoku zgodnie z wartością ustaloną obwieszczeniem Wojewody Podlaskiego na dzień 1 kwietnia danego roku.

Z uwagi na fakt, że wskaźnik inflacji prognozowany jest bardzo wysoki, Tadeusz Truskolaski proponuje odstąpić od waloryzacji stawek czynszów za rok 2023. Pomysł prezydenta muszą zaakceptować radni. Najbliższe posiedzenie rady miasta odbędzie się 18 stycznia.

Białystok. Pościg ulicami miasta za 25-letnim Litwinem. Wcześniej ukradł auto
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE