ZUS

i

Autor: Pixabay ZUS

dodatkowe świadczenia

Nie będzie już ponad 600 zł miesięcznie od ZUS. Rząd zlikwidował to ważne świadczenie

2024-03-07 10:52

Zlikwidowane zostało jedno z popularnych świadczeń. To pokłosie wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym. Tym samym uchylony został przepis regulujący zasady przysługiwania jednego z dodatków i został on zlikwidowany. Jest jednak pewien wyjątek. Niektórzy nadal mogą otrzymać świadczenie!

Koniec specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jest jednak pewien wyjątek!

1 stycznia 2024 r. w życie weszła ustawa o świadczeniu wspierającym. Jest to nowe świadczenie, które będzie przyznawane z budżetu państwa osobom z niepełnosprawnościami. Wraz z wprowadzeniem tego dodatku, uchylony został artykuł ustawy o świadczeniach rodzinnych, regulujący zasady przysługiwania innego zasiłku. Chodzi o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Świadczenie to jest przyznawane od 2013 roku i wynosi 620 złotych miesięcznie. Pomimo likwidacji zasiłku, są pewne wyjątki:

Na podstawie przepisów przejściowych, specjalny zasiłek opiekuńczy będzie mógł być nadal przyznawany także po 31 grudnia 2023 r. na zasadzie zachowania praw nabytych. Ochrona praw nabytych będzie również dotyczyć opiekunów, którym przyznano świadczenie pielęgnacyjne na zasadach obwiązujących do 31 grudnia 2023 r. - wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Oznacza to w praktyce, że opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy nabyli prawo do świadczeń opiekuńczych przed 1 stycznia 2024 roku, nadal będą otrzymywali specjalny zasiłek opiekuńczy.

Specjalny zasiłek opiekuńczy. Kto może otrzymać świadczenie?

Resort rodziny wyjaśnia, że zasiłek przysługuje osobom, które zgodnie z przepisami, są zobligowane do obowiązku alimentacyjnego. Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje również małżonkom, jeśli:

  • nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

CZYTAJ TAKŻE:  Możesz dostawać to świadczenie z ZUS przez dwa lata. Ogromne pieniądze do wzięcia!

Wymogiem jest w tym przypadku sprawowanie stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności. Wskazaniami są:

  • konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
  • konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego wynoszącego 764 zł netto (na podstawie dochodów z roku poprzedzającego okres zasiłkowy z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu, stosownie do przepisów o świadczeniach rodzinnych) - możemy przeczytać na stronie MRiPS.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?
P. SZROT: PREZYDENT BĘDZIE DZIAŁAŁ, ŻEBY NIEPEŁNOSPRAWNI UZYSKALI WYŻSZE WSPARCIE