Mandat za pracę zdalną w hotelu. Jak go uniknąć?

i

Autor: pixabay Mandat za pracę zdalną w hotelu. Jak go uniknąć?

Pracujesz zdalnie w hotelu? Grozi Ci wysoki mandat, jeśli nie spełnisz prostego warunku

2020-12-02 10:33

Praca zdalna w hotelu to obecnie przywilej tylko osób będących na wyjeździe służbowym. Warto jednak pamiętać, że zarówno im, jak i właścicielom obiektów, grożą wysokie kary, o ile nie spełnią jednego kluczowego warunku. Jakiego?

Mandat za pracę zdalną w hotelu. Jak go uniknąć?

Czy pracując zdalnie w hotelu, można dostać mandat? Okazuje się, że tak. Wiele osób wykorzystuje bowiem „wyjazdy służbowe” do spędzania urlopu. Chodzi o sytuacje, w których pensjonariusz stwierdza, że przyjechał do obiektu w delegacji, podczas gdy faktycznie spędza tam urlop, a jego pobyt nie ma nic wspólnego z wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

Niedziela handlowa - grudzień 2020: Czy 6 grudnia będą otwarte sklepy i galerie handlowe?

W podobnych okolicznościach zarówno klient hotelu, jak i jego właściciel muszą liczyć się z tym, że grozi im wysoki mandat za pracę zdalną w hotelu, która w praktyce oznacza zwykły wypoczynek. Od 4 listopada w takich miejscach mogą bowiem przebywać wyłącznie goście w podróży służbowej. Muszą oni przy tym posiadać jeden ważny dokument, który pozwoli im uniknąć mandatu za prowizoryczną pracę zdalną w hotelu.

Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Fast food z obrazka to:
Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia

Mowa o zaświadczeniu od pracodawcy, które powinien posiadać pracownik w delegacji. Taki dokument jest zobowiązany nie tylko posiadać przy sobie, ale i przedstawić właścicielowi budynku, w którym stacjonuje. To ważne, aby obie osoby uniknęły kary. W rozmowie z WP prawniczka Dominika Mróz zwraca uwagę, że zaświadczenie powinno zawierać dane osobowe pracownika oraz jasno sprecyzowany cel podróży.

Ferie zimowe 2021 nie dla wszystkich. Ci uczniowie nie będą mieli przerwy w nauce

Jaki mandat za pracę zdalną w hotelu?

Jaka kara grozi klientowi oraz właścicielowi w razie kontroli i ujawnienia, że dana osoba przebywa w hotelu „nielegalnie”? Nieodpowiedzialność może kosztować usługodawcę i usługobiorcę od 10 do 30 tys. zł za złamanie zakazu prowadzenia określonych zakresów działalności gospodarczej.

Mandat za pracę zdalną w hotelu nałożyć może inspektor sanitarny. Obecnie rozważane jest również wprowadzenie uniemożliwienia osobie prowadzącej placówkę korzystania z pomocy w ramach „tarczy antykryzysowej”.

Kto może pracować zdalnie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami praca zdalna może być wykonywana przez pracownika na polecenie pracodawcy, jeśli, po pierwsze, ten drugi na to pozwoli, a po drugie, uzna, że istnieją takie możliwości lokalowe i techniczne. Ze względu na panującą obecnie pandemię zaleca się, aby umożliwiać pracownikom wykonywanie obowiązków w domu lub innym miejscu poza biurem, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa Sars-CoV-2.