E-Dowód - od kiedy nowy dowód osobisty? [DATA, FUNKCJE]

i

Autor: Arkadiusz Ziolek/ East News

Kuriozalny błąd w dowodach osobistych. Masz go u siebie? Musisz wymienić dokument

2020-11-30 10:43

Nowe dowody osobiste okazały się wadliwe. Chodzi o jeden istotny błąd, przez który nie nadają się do użytku, a ich posiadacze muszą je wymienić. O jaką wadę chodzi? Wyjaśniamy.

Najpiękniejsze gitarzystki, jest też Polka

Kuriozalny błąd w dowodach osobistych. O co chodzi?

Jak podaje WP, 249 Polaków otrzymało wadliwe dowody osobiste. W elektronicznych dokumentach zakodowane zostały dane innych osób, dlatego dla ich obecnych posiadaczy są bezużyteczne. Nieoficjalnie mówi się, że problem może dotyczyć nie 249, ale nawet kilku tysięcy e-dowodów, których większość nie trafiła jeszcze do odbiorców.

Zobacz też: Maseczki w pracy obowiązkowe. Gdzie trzeba je nosić? Sprawdź zasady i kary

Kuriozalny błąd w dowodach osobistych wyszedł na światło dzienne w piątek, 27 listopada. Poinformowało o nim Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort zauważył problem pod koniec października i już teraz kontaktuje się z urzędami wydającymi dokumenty. MSWiA chce dotrzeć do osób, które weszły w posiadanie fałszywego dowodu, aby został on unieważniony i zastąpiony nowym, prawidłowym.

Resort zaznacza, że dokument wydany zostanie takiemu obywatelowi w trybie priorytetowym.

Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Fast food z obrazka to:
Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia

Według informacji TV24 problem z niezgodnością danych w e-dowodach zauważyła w pierwszej kolejności Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do niej też miała trafić część wadliwych dowodów – takie dokumenty są wykorzystywane przez funkcjonariuszy pracujących "pod przykryciem".

Jak wymienić dowód osobisty?

Błąd w dowodach osobistych sprawia, że osoby, które go zauważą, powinny wymienić dokument na nowy. Jak to zrobić? Są 3 sposoby:

  • wizyta w urzędzie,
  • wymiana przez internet,
  • wezwanie urzędnika do domu (tylko w uzasadnionych przypadkach).

Obecnie ze względu na panującą na świecie pandemię zaleca się złożenie wniosku przez Internet lub wysłanie wniosku wraz ze starym dokumentem drogą elektroniczną. Jak to zrobić, dowiesz się tutaj: Uzyskaj dowód elektroniczny

Czym jest e-dowód - elektroniczny dowód osobisty?

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie.

Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca są „e-dowodami” jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

E-dowód umożliwia m.in.:

  • logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty),
  • elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).