Kto nie zapłaci podatku od darowizn? Od 1 lipca takich osób będzie naprawdę dużo

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

finanse

Kto nie zapłaci podatku od darowizn? Od 1 lipca takich osób będzie naprawdę dużo

2023-06-05 8:40

Jeśli wiesz, że otrzymasz pieniądze, rower, samochód, sprzęt, mieszkanie, działkę lub cokolwiek innego mamy dobre wiadomości! Dzięki nowym przepisom kwoty wolne od podatku dla najbliższej i dalszej rodziny darczyńcy wzrosną kilkukrotnie. Ile osób z tego skorzysta? Kiedy od darowizny nie zapłacisz podatku? Czytaj dalej ten artykuł.

Od lat problem z podatkiem od darowizn mają rodzice i dziadkowie, którzy po latach oszczędzania chcą darować dzieciom lub wnukom pieniądze, nieruchomości, samochód lub po prostu drogocenny prezent. Największy problem mają obdarowani, szczególnie w przypadku podarków od dalszej rodziny lub osób niespokrewnionych. Jakie zmiany ich czekają 1 lipca?

Podatek od darowizn – zmiany 1 lipca 2023

Od 1 lipca wejdzie w życie podwyżka kwot wolnych od podatku, co jest korzystne dla podatników — obdarowanych. Kwota wolna od podatku oznacza bowiem, że wszystkie strony są spokojne, dopóki nie zostanie przekroczona, a więc nie ma podatku, nie trzeba zgłaszać darowizny fiskusowi ani jej rozliczać. Ustawa czeka już jedynie na rozpatrzenie przez sejm oraz podpis prezydenta, ale to powinno być formalnością.

Kwota wolna od podatku – jak się zmieni?

Ustawa slim VAT 3 zakłada, że od 1 lipca 2023 r. kwoty wolne od podatku wyniosą:

  • 36 tys. 120 zł w przypadku, gdy nabywca jest zaliczany do I grupy podatkowej,
  • 27 tys. 90 zł w przypadku, gdy nabywca jest zaliczany do II grupy podatkowej oraz
  • 5733 zł w przypadku, gdy nabywca jest zaliczany do III grupy podatkowej.

W związku z tym od 1 lipca 2023 r., jeśli darowizna w okresie pięciu lat nie przekroczy kwoty z danej grupy podatkowej, to:

  • nie będzie opodatkowana,
  • nie trzeba jej zgłaszać fiskusowi,
  • nie trzeba składać deklaracji,
  • nie trzeba jej nawet przelać na konto czy robić przekazu pocztowego – można po prostu dać gotówkę.

Co ważne, w ciągu pięciu lat wszystkie darowizny od jednej osoby należy sumować, a podatek płacić jedynie od nadwyżki ponad kwoty wolnej od podatku.

Podatek od darowizny od rodziców

A co z podatkiem od darowizny od najbliższej rodziny. 1 lipca 2023 r. nie wejdą w życie zmiany w tej kwestii. Osoby zaliczane do I grupy podatkowej nadal mogą korzystać z pełnego zwolnienia z podatku. Jeśli rodzic chce przekazać dziecku 1 mln zł na zakup mieszkania, to syn lub córka nie zapłacą podatku od darowizny w przypadku:

  1. kiedy pieniądze zostaną przelane na konto obdarowanego syna/córki lub darowane przekazem pocztowym,
  2. i obdarowany syn/córka zgłoszą nabycie pieniędzy naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia nabycia (otrzymania pieniędzy).
Wyższy podatek od małpek. Zobacz, jak Polacy wykiwali rząd. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 174 [WIDEO]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE