Kolejna wojna o drogę w Podlaskiem? Obwodnica Augustowa to będzie rzeź

i

Autor: flickr.com/Michał Chilmon Most nad doliną Rospudy - obwodnica Augustowa

Na drogach

Kolejna wojna o drogę w Podlaskiem? Obwodnica Augustowa "to będzie rzeź"

2024-03-02 16:17

Południowa obwodnica Augustowa budzi obawy o przyszłość Puszczy Augustowskiej. Planowana trasa ma przebiegać przez tereny o wysokiej wartości przyrodniczej i przecinać obszary chronione. Ekolodzy ostrzegają - "to będzie rzeź".

Powtórka z Rospudy? Trasa obwodnicy Augustowa zmieniona

Początkowo obwodnica Augustowa miała przeciąć dolinę Rospudy. To obszar o dużej wartości przyrodniczej. Pomimo sporych sprzeciwów ekologów, rząd PiS rozpoczął prace nad tym projektem. Ostatecznie jednak trasa została zmieniona i miała przechodzić koło miejscowości Raczki.

Nowa trasa nadal nie wszystkich zadowala. Jak wyjaśnia "Gazeta Wyborcza", szykuje się kolejna walka o ochronę przyrody. To będzie rzeź Puszczy Augustowskiej - mówią wprost cytowani ekolodzy.

Nowa trasa obwodnicy Augustowa. Kolejna wojna o drogę S8

Nowa trasa obwodnicy ma zostać poprowadzona między innymi od krajowej S8. Tam przed Augustowem, przez lasy przebiegnie w stronę jeziora Sajno, przetnie drogę do Lipska, a następnie, znów przez lasy, pójdzie do drogi w stronę Ogrodnik i granicy z Litwą. Oznacza to, że przejdzie przez teren, który został objęty ochroną jako Pomnik Historii już w 2007 roku. To obszary związane z Kanałem Augustowskim. Jest on kandydatem do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Budowa obwodnicy Augustowa trafiła do programu 100 obwodnic rządu PiS. Prace rozpoczęły się tam pod koniec 2019 roku.

- Początkowo analizowano sześć wariantów, potem - w drugiej połowie 2020 roku - rekomendowano do dalszych prac trzy warianty. Przeprowadzona analiza wskazała jednak - jako najkorzystniejszy - wariant 2, który wypadł najlepiej pod kątem kryterium technicznego, środowiskowego, ekonomicznego i społecznego - powiedział w rozmowie z "GW" Rafał Malinowski, rzecznik białostockiej GDDKiA.

Obwodnica Augustowa "rzeź" dla Puszczy Augustowskiej. GDDKiA: trasa bezpieczna

Wybrany wariant w przeważającej części przechodzi przez teren miasta Augustów. Obwodnica ta ma być częścią modernizacji całego ciągu DK16. Chodzi o odcinek między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach. Droga ma zapobiec wjeżdżaniu ciężarówek do miasta właśnie od strony Ogrodnik.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje natomiast, że przyszła trasa będzie bezpieczna dla środowiska naturalnego.

ZOBACZ PONIŻEJ: Postępy prac na dworcu PKP w Białymstoku. Widać już zarys przejść podziemnych!

Czy rozpoznasz tablice rejestracyjne z woj. podlaskiego?

Pytanie 1 z 10
BBI to tablica rejestracyjna mieszkańca powiatu:
Będzie park nad Południową Obwodnicą Warszawy