Referendum w Supraślu

i

Autor: Urząd Miejski w Supraślu Referendum w Supraślu

GMINA SUPRAŚL

Gmina Supraśl do podziału? Radni zdecydowali - będzie referendum w tej sprawie

2024-04-19 11:54

W gminie Supraśl odbędzie się referendum w sprawie podziału gminy i utworzenia nowej - gminy Grabówka. Tak zdecydowali radni podczas czwartkowej (18.04) sesji. Za referendum głosowało 8 radnych, 4 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu. Podobne referendum przeprowadzono już 9 lat temu - wtedy większość mieszkańców nie chciała podziału.

W czwartek (18.04.) suprascy radni zdecydowali o przeprowadzeniu referendum w sprawie podziału gminy Supraśl i wyodrębnienia z niej nowej - gminy Grabówka. Jego termin zaplanowano na 2 czerwca.

Temat podziału gminy wrócił oficjalnie w połowie marca, kiedy do urzędu miejskiego w Supraślu, wpłynęło w tej sprawie zawiadomienie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym MSWiA poinformowało, że wznowiło procedurę utworzenia nowej gminy. Miałaby ona powstać wraz z początkiem 2025 roku.

Inicjatorami przeprowadzenia referendum byli przede wszystkim przeciwnicy podziału gminy. Złożyli do urzędu gminy ponad dwa tysiące podpisów w tej sprawie. W związku z tym, sprawa została poddana pod głosowanie radnych.

Przypomnijmy. Referendum w tej sprawie odbyło się już 9 lat temu. Wtedy większość mieszkańców gminy Supraśl była przeciwna. Mimo to, ówczesny rząd zapowiedział utworzenie gminy Grabówka wraz z początkiem 2016 roku. Tę decyzję uchylił rząd Prawa i Sprawiedliwości na czele z Beatą Szydło.

W skład gminy Grabówka mają wejść m.in.: Grabówka, Zaścianki, Henrykowo, Sowlany, Sobolewo.