Festiwal teatralny „Kierunek Wschód” w Białymstoku. Kiedy? Kto wystąpi?

2022-10-07 13:17
Osiem spektakli, m.in. z Ukrainy i Białorusi, będzie można zobaczyć podczas 6. festiwalu teatralnego Kierunek Wschód organizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 5-15 października.
Autor: Wikimedia commons Osiem spektakli, m.in. z Ukrainy i Białorusi, będzie można zobaczyć podczas 6. festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód" organizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 5-15 października.

Osiem spektakli, m.in. z Ukrainy i Białorusi, będzie można zobaczyć podczas 6. festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód" organizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 5-15 października.

Festiwal teatralny „Kierunek Wschód”

Ideą festiwalu jest prezentacja kultury pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski. Ma służyć zacieśnianiu współpracy kulturalnej państw z obszaru tzw. Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczu.

Jak mówił w środę na konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, impreza zaczęła się kiedyś od dwóch spektakli, w tym roku jest ich osiem. "Ten festiwal idzie w bardzo fajnym kierunku, cały czas wypełnia oczekiwania zarówno mieszkańców jak i naszego teatru" – ocenił.

„Kierunek Wschód” 2022 w Białymstoku. Kto wystąpi?

W tym roku będzie można zobaczyć spektakle teatrów zagranicznych z Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Macedonii Północnej i Litwy, a także spektakl białostockiego teatru. "Większość spektakli w ten czy inny sposób będzie nawiązywała do obecnych czasów, do czasów wojny" - wyjaśnił Półtorak.

Wyjaśnił, że spektakle będą bardzo różnorodne - zarówno klasyczne jak i współczesne; np. "Bachantki" z Macedonii, czy "Tramwaj zwany pożądaniem", który wystawi teatr z Gruzji.

Zastępczyni dyrektora teatru dr Martyna Zaniewska, dodała, że zaproszono dwa teatry z Ukrainy: Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru i Kijowski Akademicki Teatr "Złota Brama". Na festiwalu zaprezentują się też aktorzy białoruscy związani wcześniej z Narodowym Teatrem im. Janka Kupały, teraz zrzeszeni w Niezależnej Grupie Teatralnej Kupalaucy.

Zaniewska wyjaśniła, że w tym roku postawiono na współpracę zagraniczną, bo przynosi korzyści - to dzięki festiwalowi białostocki teatr mógł występować na scenach w Gruzji, Armenii i Macedonii Północnej, a także realizować w tym roku projekt we współpracy z ukraińskim teatrem. "Widzimy, że nasz festiwal jest rzeczywiście takim prawdziwym miejscem międzynarodowych teatralnych spotkań i bardzo cieszymy się, że co roku się rozwija" - powiedziała Zaniewska.

Festiwal teatralny w Białymstoku. Dla kogo?

Tegoroczne propozycje festiwalowe skierowane są do starszej widowni. Większość spektakli przeznaczona jest dla osób od 16 roku życia, dwa - dla osób pełnoletnich.

W związku z trwającym remontem zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego spektakle będą pokazywane w innych lokalizacjach: Kinie Ton, Uniwersyteckim Centrum Kultury i Uniwersytecie w Białymstoku.

Wypadek autokaru z uczniami! Jechali na wycieczkę

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE