Festiwal teatralny „Kierunek Wschód” w Białymstoku. Kiedy? Kto wystąpi?

2022-10-07 13:17
Osiem spektakli, m.in. z Ukrainy i Białorusi, będzie można zobaczyć podczas 6. festiwalu teatralnego Kierunek Wschód organizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 5-15 października.
Autor: Wikimedia commons Osiem spektakli, m.in. z Ukrainy i Białorusi, będzie można zobaczyć podczas 6. festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód" organizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 5-15 października.

Osiem spektakli, m.in. z Ukrainy i Białorusi, będzie można zobaczyć podczas 6. festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód" organizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 5-15 października.

Festiwal teatralny „Kierunek Wschód”

Ideą festiwalu jest prezentacja kultury pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski. Ma służyć zacieśnianiu współpracy kulturalnej państw z obszaru tzw. Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczu.

Jak mówił w środę na konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, impreza zaczęła się kiedyś od dwóch spektakli, w tym roku jest ich osiem. "Ten festiwal idzie w bardzo fajnym kierunku, cały czas wypełnia oczekiwania zarówno mieszkańców jak i naszego teatru" – ocenił.

„Kierunek Wschód” 2022 w Białymstoku. Kto wystąpi?

W tym roku będzie można zobaczyć spektakle teatrów zagranicznych z Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Macedonii Północnej i Litwy, a także spektakl białostockiego teatru. "Większość spektakli w ten czy inny sposób będzie nawiązywała do obecnych czasów, do czasów wojny" - wyjaśnił Półtorak.

Wyjaśnił, że spektakle będą bardzo różnorodne - zarówno klasyczne jak i współczesne; np. "Bachantki" z Macedonii, czy "Tramwaj zwany pożądaniem", który wystawi teatr z Gruzji.

Zastępczyni dyrektora teatru dr Martyna Zaniewska, dodała, że zaproszono dwa teatry z Ukrainy: Kijowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru i Kijowski Akademicki Teatr "Złota Brama". Na festiwalu zaprezentują się też aktorzy białoruscy związani wcześniej z Narodowym Teatrem im. Janka Kupały, teraz zrzeszeni w Niezależnej Grupie Teatralnej Kupalaucy.

Zaniewska wyjaśniła, że w tym roku postawiono na współpracę zagraniczną, bo przynosi korzyści - to dzięki festiwalowi białostocki teatr mógł występować na scenach w Gruzji, Armenii i Macedonii Północnej, a także realizować w tym roku projekt we współpracy z ukraińskim teatrem. "Widzimy, że nasz festiwal jest rzeczywiście takim prawdziwym miejscem międzynarodowych teatralnych spotkań i bardzo cieszymy się, że co roku się rozwija" - powiedziała Zaniewska.

Festiwal teatralny w Białymstoku. Dla kogo?

Tegoroczne propozycje festiwalowe skierowane są do starszej widowni. Większość spektakli przeznaczona jest dla osób od 16 roku życia, dwa - dla osób pełnoletnich.

W związku z trwającym remontem zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego spektakle będą pokazywane w innych lokalizacjach: Kinie Ton, Uniwersyteckim Centrum Kultury i Uniwersytecie w Białymstoku.

Wypadek autokaru z uczniami! Jechali na wycieczkę

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE