Emerytury w Polsce niższe pod koniec roku? To realne! Wszystko przez wyższą czternastkę

i

Autor: pixabay.com Emerytury w Polsce niższe pod koniec roku? To realne! Wszystko przez wyższą czternastkę

Emerytura

Emerytury w Polsce niższe pod koniec roku? To realne! Wszystko przez wyższą czternastkę

2023-09-21 13:33

Seniorzy pod koniec roku otrzymają niższe emerytury? Jeśli nic się nie wydarzy, emeryci w Polsce mogą być zaskoczeni przy wypłatach świadczeń. Problemem są przepisy „Polskiego Ładu”. Wszystko przez wyższą czternastkę, która spowoduje przekroczenie kwoty wolnej od podatku.

Czternasta emerytura 2023

Czternasta emerytura wyniesie nieco ponad 2,2 tys. zł "na rękę", czyli 2202,5 zł netto. Przysługuje ona osobom, których podstawowa emerytura nie przekracza kwoty 5500 zł. Szacunkowo świadczenie otrzyma około 550 tys. Polaków.

Czternasta emerytura 2023 – kiedy?

Emeryci i renciści wyższych przelewów powinni spodziewać się we wrześniu 2023 r. Wypłaty czternastej emerytury ruszyły bowiem w piątek 1 września.

Niższe emerytury przez czternastkę? To możliwe

Rząd, decydując się na tak znaczące zwiększenie wysokości tegorocznej czternastki, nie uwzględnił podatkowych przepisów Polskiego Ładu, które sam wprowadził. Chodzi tutaj o kwotę wolną od podatku, z którego czternastki nie zostały zwolnione. W związku z tym, że emeryci otrzymali już trzynastą i wkrótce dostaną również czternastą emeryturę, może to spowodować przekroczenie kwoty wolnej od podatku. ZUS w takiej sytuacji będzie musiał pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. A zatem emerytury pod koniec roku będą niższe.

Przykładowo dla osób, których świadczenie wynosi 2500 zł po otrzymaniu trzynastki i czternastki nastąpi przekroczenie kwoty wolnej od podatku, co będzie skutkowało niższą emeryturę w listopadzie i październiku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE