Region

Drewniana ścieżka widokowa w Mielniku. Widok z Góry Rowskiej zapiera dech w piersiach! [ZDJĘCIA]

2023-07-03 8:16

Malowniczych miejsc w województwie podlaskim nie brakuje. Jednym z takich jest klimatyczna miejscowość położona nad Bugiem – Mielnik, którą podziwiać możemy z kilku punktów widokowych. Najnowszym jest platforma widokowa na Górze Rowskiej, na którą wejdziemy drewnianą kładką.

Mielnik to malownicza miejscowość w południowej części województwa podlaskiego – w powiecie siemiatyckim. Słynie przede wszystkim z kopalnictwa i przetwórstwa kredy, ale też przepięknych widoków. Charakterystycznym punktem widokowym, z którego rozpościera się niesamowity widok na dolinę rzeki Bug, jest Góra Rowska. Niedawno powstała na niej atrakcyjna infrastruktura edukacyjno-rekreacyjna. Na górę o wysokości 146 m n.p.m. można wejść drewnianą ścieżką, której zwieńczeniem jest platforma widokowa.

– W celu zachowania różnorodności biologicznej siedlisk występujących na tym terenie, w 1986 roku utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Bugu”. Góra ma powierzchnię 2 ha i obejmuje najważniejsze (obok dolnej Odry i dolnej Wisły) zgrupowanie muraw kserotermicznych w północnej Polsce. Murawy na Górze Rowskiej zajmują strome zbocza wyniesienia na skraju dolny Bugu i rozwijają się na podłożu kredowym, co sprzyja ich niezwykłemu bogactwu florystycznemu.

Na Górze Rowskiej występują gatunki z polskiej "Czerwonej listy roślin zagrożonych wyginięciem": sasanka łąkowa Pulsatilla pratensis i marzanka wonna Sperula tinctoria, a także rzadkie i chronione: goryczka krzyżowa Gentalia cruciata, zawilec wielokawiatowy Anemone sylvestris, aster gawędka Aster amellus, tymotka Boehme-ra Phleum phleoides i inne – możemy przeczytać na tablicy informacyjnej umieszczonej na platformie widokowej.

Góra Rowska w Mielniku

i

Autor: Agnieszka Adamowicz Góra Rowska w Mielniku

To niejedyny punkt widokowy, który warto odwiedzić. Niepowtarzalne widoki można podziwiać także z Góry Zamkowej czy drewnianej wieży widokowej. Nie zapomnijmy też zatrzymać się na Tarasie Widokowym na Kopalnię Kredy.

SPOSOBY NA TANIE WAKACJE W POLSCE [PORADNIK] | ESKA XD - Radio Eska #48