Ci fachowcy masowo uciekną z Polski do Niemiec! W 2024 roku czeka nas olbrzymia emigracja zarobkowa

i

Autor: pexels.com Ci fachowcy masowo uciekną z Polski do Niemiec! W 2024 roku czeka nas olbrzymia emigracja zarobkowa

Rynek pracy

Ci fachowcy masowo uciekną z Polski do Niemiec! W 2024 roku czeka nas olbrzymia emigracja zarobkowa

2023-12-19 11:42

Niemcy przejmą od Polski setki tysięcy pracowników. Jak wynika z najnowszych badań agencji Reuters, nasi zachodni sąsiedzi szykują się na olbrzymie inwestycje w energię słoneczną. Do tego potrzebni będą fachowcy i Niemcy chcą ich pozyskać z Polski! Ale to nie jedyni specjaliści, jacy mogą w 2024 r. zamienić miejsce pracy na jedno z niemieckich miast.

Rośnie zapotrzebowanie na energię słoneczną w Polsce

Jak wynika z informacji agencji Reuters w całej zachodniej Europie gwałtownie rośnie zainteresowanie energią słoneczną. Głównym powodem jest oczywiście wojna w Ukrainie, a kraje Zachodu chcą uniezależnić się od rosyjskiej ropy i gazu. Stąd inwestowanie w energię alternatywną. W ostatnich kilku latach to Polacy byli pionierami w tym wyścigu, ale 2024 rok ma wprowadzić sporo zmian w tym temacie. 

"Prognozuje się, że zatrudnienie w sektorze energii słonecznej w UE wzrośnie w tym roku o 24 proc. do 804 tys. 702 stanowisk pracy" — wskazuje dalej agencja. A krajem, który ma najmocniej wejść do branży, są Niemcy.

Ci fachowcy wyjadą za pracą do Niemiec w 2024 r. 

Największa europejska gospodarka, czyli Niemcy, zamierza potroić swoją moc do 215 GW do 2030 r., a do 2027 r. wyprzedzić Polskę i Hiszpanię jako największy rynek pracy w sektorze energii słonecznej. W 2022 r. w Polsce zatrudnionych było 146 tys. 851 pracowników zajmujących się energią słoneczną — najwięcej w Europie. Hiszpania miała 103 tys. 337 etatów, a Niemcy 95 tys. 643. Teraz ci ostatni chcą przejąć pracowników z konkurencyjnych rynków. 

Ale nie tylko fachowcy od energii słonecznej mogą masowo wyjechać z Polski do Niemiec. Reuters informuje, że w 2024 r. nasi zachodni sąsiedzi potrzebują na swoim rynku pracy aż 400 000 imigrantów! Dlatego oprócz fachowców wspomnianych wyżej wyjechać z Polski do Niemiec mogą: 

  • pielęgniarze i pielęgniarki, 
  • technicy klimatyzacji, 
  • logistyków, 
  • pracownicy naukowi.