Babie lato 2023. Kiedy? Co to oznacza?

i

Autor: pixabay.com Babie lato w 2023 r. Kiedy spodziewać się zjawiska?

Babie lato

Babie lato 2023. Kiedy? Co to oznacza? Wyjaśniamy!

2023-09-21 13:24

Z tym terminem spotkał się chyba każdy. Babie lato od wieków jest silnie związane z klimatem obowiązującym w Polsce. Niektórzy jednak mogą je kojarzyć z długimi sieciami tkanymi przez pająki. To jak w końcu jest? Co oznacza babie lato? Kiedy rozpoczyna się w 2023 roku?

Co to jest babie lato?

Encyklopedia PWN termin babie lato wyjaśnia na dwa sposoby. Pierwszy to długie nici pajęczyny unoszone w powietrzu podmuchami wiatru, zwykle podczas ciepłych i słonecznych dni jesiennych (pot. też zwanych babim latem). Snują je głównie młode pająki i w ten sposób biernie się rozprzestrzeniają.

Drugie wyjaśnienie tego zjawiska dotyczy zjawisk meteorologicznych. O babim lecie możemy mówić tylko wówczas, gdy kraj znajduje się pod wpływem pogodnego Wyżu Południowoazjatyckiego lub Wschodnioeuropejskiego. Wtedy z dalekiego południa zaciągane są do Polski ciepłe masy powietrza przy pogodnym niebie. Powietrze, które wędruje wewnątrz kontynentu jest ogrzewane przez słońce.

Babie lato. Skąd nazwa?

Babie lato spotykane jest w większości krajów znajdujących się w umiarkowanym klimacie. Czyli takie, gdzie jesienią mieszają się skrajne masy powietrza, zarówno te bardzo ciepłe, charakterystyczne dla lata, jak i te bardzo chłodne, przybliżające do zimy.

Wyjątkowo ciepły okres jesieni był czasem panowania starej baby, żony lata, a jako iż niegdyś wyraz „baba” na określenie starszej osoby, był w powszechnym użyciu, utarła się nazwa babskie lato, które z czasem zmieniło się w babie lato.

CZYTAJ TAKŻE:  Podlaskie szeptuchy niezmiennie popularne. Sprawdź na czym polega fenomen ludowych uzdrowicielek

Babie lato 2023. Kiedy?

W związku z tym, że w przypadku babiego lata mamy do czynienia z masami powietrza, które nieustannie się przemieszczają, nie jest do niego sztywno przypisana data. W historii Polski mieliśmy już takie przypadki, kiedy jesienne ocieplenie miało miejsce pod koniec października, a nawet na początku listopada.

W Polsce babie lato występuje jednak najczęściej w okresie od 8 do 17 października.

Definitywny koniec lata?! Liście na drzewach już pożółkły. Czeka nas jesień?

Quiz o Esperanto. To najbardziej znany język międzynarodowy na świecie

Pytanie 1 z 10
Kto jest twórcą Esperanto?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE