1 stycznia 2024 ruszą masowe kontrole państwowej inspekcji. Te osoby mogą spodziewać się nieoczekiwanej wizyty!

i

Autor: pexels.com pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Emerytura

1 stycznia 2024 ruszą masowe kontrole państwowej inspekcji. Te osoby mogą spodziewać się nieoczekiwanej wizyty!

2023-12-27 15:37

Wraz z 1 stycznia 2024 roku w Polsce mocno wzrośnie liczba osób uprawnionych do pobierania emerytur pomostowych. W związku z tym w Polskę ruszą kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy, która ma sprawdzić jedną ważną kwestię. Poniżej piszemy, kto musi spodziewać się nieoczekiwanej wizyty pracownika państwowego.

Spis treści

  1. 1 stycznia 2024 ruszą masowe kontrole. Chodzi o emerytury pomostowe
  2. Emerytury pomostowe. Masowe skargi do PIP

O masowych kontrolach, które mają ruszyć 1 stycznia 2024 napisał w środę “Dziennik Gazeta Prawna”. Jak czytamy w artykule pracownicy państwowej instytucji mają ruszyć w Polskę, aby sprawdzić osoby uprawnione do pobierana emerytur pomostowych. 

1 stycznia 2024 ruszą masowe kontrole. Chodzi o emerytury pomostowe

Zgodnie z informacją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia na emerytury pomostowe przejdzie około 7,3 tys. osób. Pod koniec czerwca 2023 r. emerytury pomostowe pobierało łącznie 40,8 tys. osób. 

Obecnie emerytury pomostowe przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Od nowego roku ten warunek zostanie zniesiony. A masowe kontrole w sprawie emerytur pomostowych mają sprawdzać czy praca jest wykonywana w warunkach szczególnych, co - jak pisze “DGP” - w konsekwencji może powodować dodatkowe obciążenia dla pracodawców.

Błyskawiczny Quiz o ZUS. Ile wiesz o najgorszej instytucji w Polsce?

Pytanie 1 z 15
Prezes ZUS powoływany jest przez:

Emerytury pomostowe. Masowe skargi do PIP

Według najnowszych informacji PIP coraz częściej Polacy składają skargi. W 2022 roku złożono ich 50,5 tys., czyli o 5,3 tys. więcej niż rok wcześniej. Skargi wiązały się przede wszystkim z problemami dotyczącymi wynagrodzenia. 17 proc. pracowników zwracało uwagę na konieczność uznania stosunku pracy, a 7 proc. zgłaszało problemy z wymiarem czasu pracy.