Tłusty czwartek w Wiśle zapowiada się smakowicie. Wybiorą najlepsze beskidzkie krepliki

i

Autor: Pixabay

Tłusty czwartek w Wiśle zapowiada się smakowicie. Wybiorą najlepsze beskidzkie krepliki

2023-02-01 12:53

Już 16 lutego odbędzie się jedno z ulubionych świąt wszystkich łasuchów - tłusty czwartek. Z tej okazji w Wiśle będzie miał miejsce konkurs, który wyłoni autorów najlepszych beskidzkich kreplików, czyli regionalnych alternatyw dla popularnych w całym kraju pączków. Do udziału w zmaganiach mogą się zgłosić zarówno osoby prywatne, jak i pracownicy oraz właściciele profesjonalnych cukierni z obszarów tzw. Beskidzkiej 5.

Kreple po beskidzku - co to znaczy i czym różnią się od pączków?

Zanim przejdziemy do samego konkursu, odpowiedzmy sobie na fundamentalne pytanie- czym są kreple? Najprościej rzecz ujmując, jest to rodzaj pączka wykonany według tradycyjnej receptury. Są one smażone na smalcu, a do ciasta dodawany jest spirytus, co ma sprawić, by były mniej tłuste. Największa różnica między kreplikami po beskidzku a znanymi w całym kraju pączkami wynika jednak z nadzienia.

Jak doskonale wiadomo, pączki mogą mieć przeróżne nadzienie, które ogranicza jedynie wyobraźnia cukierników. Inaczej ma się sytuacja z kreplikami, których środek zgodnie z tradycją wypełnia wyłącznie nadzienie śliwkowe. Wynika to z długiej beskidzkiej tradycji. W dawnych czasach to właśnie śliwki były najczęściej hodowanymi owocami w tutejszych sadach, nie dziwi więc, że stanowiły składniki wielu lokalnych dań i przysmaków .

Najlepsze kreple po beskidzku zostaną wybrane w Wiśle

16 lutego, a więc w tłusty czwartek, odbędzie się organizowany przez Wiślańskie Centrum Kultury konkurs na "Najlepsze Beskidzkie Krepliki". Tegoroczne zmagania zostały podzielone na dwie kategorie:

  • "domowe krepliki" - dedykowana dla osób prywatnych i amatorów
  • "zawodowe "krepliki" - mogą w niej wystartować cukiernie i inne lokale gastronomiczne

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przegotowanie kreplów zgodnie z podaną wcześniej tradycyjną recepturą -smakołyki powinny być  smażone na smalcu, z dodatkiem spirytusu i powidłami śliwkowymi.

Degustacji krepli i rozstrzygnięcie konkursu odbędą się 16 lutego o godzinie 10:00 w pizzerii Belweder (ul. Wyzwolenia 48). Wszystkie osoby i firmy, które chcą wystartować w zmaganiach, są proszone o przygotowanie przynajmniej 5 kreplików. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 lutego, a warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest wypełnienie karty zgłoszeniowej.

Na wszystkich uczestników zmagań przygotowano pamiątkowe dyplomy, a autorzy trzech najlepszych kreplików w obu kategoriach otrzymają nagrody rzeczowe. W zmaganiach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy i firmy z tzw.  terenu Beskidzkiej 5 tj. Brennej, Istebnej, Szczyrku, Ustronia i Wisły.

Wszystkie niezbędne formularze znajdziecie tutaj.

Tłusty czwartek 2023. Wielkie święto pączków i innych łakoci

Zgodnie z chrześcijańską tradycją, ulubione święto wszystkich smakoszy przypada zawsze na ostatni czwartek przed wielkim postem i na 52 dni przed Wielkanocą. Jak wiele obyczajów kultywowanych do dzisiaj, tłusty czwartek ma swoje korzenie w czasach pogańskich. W okresie poprzedzającym chrześcijaństwo był to symbol nadejścia wiosny. Dzień ten celebrowano organizując uczty, w trakcie których zajadano się tłustymi potrawami.

Zwyczaj ten został przejęty przez chrześcijaństwo i stał się częścią ostatków. Tłusty czwartek od wielu wieków obchodzony jest w Polsce, a zwyczaj jedzenia pączków narodził się prawdopodobnie w XVI wieku. W wielu regionach kraju powstały regionalne wersje tego przysmaku. Tak było między innymi w naszym województwie, gdzie w trakcie ostatków zajadano się kreplami po śląsku.