Historia którą znamy inaczej -projekt GOK w Gilowicach

i

Autor: GOK Gilowice

Powrót do bolesnej historii. W Gilowicach o dramacie mieszkańców Żywiecczyzny wysiedlonych w trakcie Aktion Saybusch

2020-12-01 9:30

"Historia, którą znamy inaczej"- to kontynuacja projektu "Na walizkach " jaki w ubiegłym roku Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach realizował wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Gilowicach, Szkoły w Rychwałdzie i członkami Towarzystwa Miłośników Gilowic. To historia dramatu jakim w czasie II wojny światowej była na Żywiecczyźnie akcja wysiedleńcza- "Aktion Saybusch" opowiedziana przez świadków tamtych wydarzeń.

    - Pisząc projekt „NA WALIZKACH” marzyłam o tym, by ocalić od zapomnienia opowieści z życia babci, dziadka i starszej samotnej sąsiadki, tych ludzi, którzy przeżyli wysiedlenie. Tak często my sami, młodzi, nasze dzieci, wnuki, słuchamy dziadków, ale tak naprawdę „nie słyszymy” co mówią. Nie zastanawiamy się nad wartością tych rozmów… Ten projekt właśnie udowodnił, że warto rozmawiać i warto słuchać -mówi Gabriela Kolonko dyrektor Gminnego Ośrodka Kutury w Gilowicach, pomysłodawczyni projektu.( posłuchaj poniżej)

AKTION SAYBUSCH, to tragiczne 5 lat w życiu tysięcy mieszkańców Żywiecczyzny, którzy w 1940 r. zostali przez Niemców wyrzuceni ze swych domów i wywiezieni w Polskę. Projekt „NA WALIZKACH” prawdziwie połączył pokolenie młodych ludzi, którzy przeprowadzili wywiady do reportażu z 5 mieszkańcami Gilowic i Rychwałdu. Film z owych spotkań złożył w całość doświadczony realizator  Dawid Wojtyła. Na podstawie rozmów powstał niesamowity scenariusz sztuki. Warsztaty teatralne przeprowadzone zostały przez wspaniałych artystów – aktora Teatru Ludowego w Krakowie  Piotra Piechę oraz znakomitego animatora Macieja Pezdka. Spotkania w szkołach i lekcje historii, kiedy poruszany był temat AKTION SAYBUSCH odbywały się dzięki historykowi, Witoldowi Bulikowi. Efektem końcowym był spektal teatralny pokazany 11 listopada 2019 roku na sali GOKU-u w Gilowicach z udziałem bohaterów tamtych wdarzeń.

- W tegoroczym projekcie dramat jakim w czasie II wojny światowej była na Żywiecczyźnie akcja wysiedleńcza "Aktion Saybusch" miał zostać pokazany z trzech stron: osób wysiedlonych z Gilowic, mieszkańców Siedlecczyzny, którzy przyjmowali wygnańców z Żywiecczyzny, i nowych niemieckich osadników, którzy w Gilowicach zajęli domy i gospodarstwa po wypędzonych mieszkańcach. Niestety pandemia i wprowadzone obostrzenia pokrzyżowały plany. Trzeba było odwołać wyjazdy i spotkania, ale nie zrezygnowano z pracy z młodzieżą. Choć zajęcia musiały odbywać się indywidualnie młodzież brała w nich udział z wielkim zaangażowaniem -mówi Piotr Piecha aktor Teatru Ludowego w Krakowie, opiekun artystyczny II odsłony projektu.( posłuchaj poniżej)

Nagrania odbywały się w soboty. W cogodzinnych odstępach w sali GOKu młodzi ludzie, uczniowie szkół z Gilowic i Rychwałdu, przed kamerą odpowiadali między innymi na pytanie: Co wzięliby do walizki gdyby dziś przyszło im wyruszyć w taką tułaczkę jak niegdyś ich pradziadkowie i prababcie? Jakie padały odpowiedzi? Najczęściej: telefon, dokumenty, pamiątki i...maseczka.

Finałem II części projektu pt:"Historia, którą znamy inaczej" będzie film dokumentalny. Premiera z powodu pandemii odbędzie się tym razem wyłącznie w sieci, w połowie grudnia. Z dokumentu będą również korzystać na lekcjach historii dzieci starszych klas szkół podstawowych z terenu Gminy Gilowice.(zobacz relację fotograficzną z planu zdjęciowego)

Aktualizacja. Zobacz dokument jaki powstał w II części projektu "Historia, którą znamy inaczej"-wideo poniżej.

Gabriela Kolonko dyr.GOK w Gilowicach o nowym spojrzeniu na "Akcion Saybusch"
Piotr Piecha -aktor Teatru Ludowego w Krakowie o projekcie w GOK-u w Gilowicach
Na AGH powstało osiedle dla jeży
Historia, którą znamy inaczej