Bielsko-Biała. Pogróżki z powodu ukraińskiej flagi w Wapienicy. Sprawą zajmuje się policja

2022-12-02 15:25
Rasistowskie pogróżki w Bielsku-Białej
Autor: Pixabay

Lokalny portal bielsko.info informuje o liście z pogróżką, którą otrzymał jeden z mieszkańców Wapienicy w Bielsku-Białej. W swojej posesji obok polskiej flagi powiesił on ukraińską, co sprowokowało nieznanego sprawcę do zostawia wiadomości z groźbą. Autor napisał, że jeżeli żółto-niebieska flaga nie zostanie usunięta, dojdzie do podpalenia.

Ksenofobiczne pogróżki w Bielsku-Białej. Sprawą zajmuje się policja

Macie 24 godziny na zdjęcie z budynku tej ukraińskiej szmaty po tym czasie pójdziecie z dymem! Tak jak robiliście z naszymi rodakami na Wołyniu! Jak chcecie tu mieszkać, to bez banderowskich symboli"

- wiadomość o takiej treści udostępnił portal bielsko.info. Jak donosi redakcja, mieszkaniec Wapienicy w Bielsku-Białej przyjął pod swój dach uchodźców z Ukrainy i w geście solidarności wywiesił flagę tego kraju tuż obok polskiej. Autor wiadomości, przypominając historię Wołynia, zażądał, by flaga zniknęła, inaczej mieszkańcy posesji "pójdą z dymem". Według serwisu bielsko.info obecnie mieszkają w niej głownie ukraińskie kobiety i dzieci.

Według informacji serwisu, zaniepokojony o bezpieczeństwo swoich gości gospodarz miał zgłosić sprawę na prokuraturę. Z informacji przekazanych nam przez rzeczniczkę bielskiej policji, asp. sztab. Katarzynę Chrobak, w tej sprawie prowadzone jest już śledztwo.

W tym momencie trwa śledztwo prowadzone przez policjantów z III Komisariatu Policji w Bielsku-Białej. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Żywcu. Postępowanie zostało wszczęte z art. 119 kodeksu karnego"

- informuje rzeczniczka policji.

Przypomnijmy, że wspomniany artykuł dotyczy stosowania przemocy i kierowania gróźb wobec osób innej narodowości, wyznania lub rasy. Przestępstwo to karane jest pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE