Nie wsiadaj na rower po alkoholu

i

Autor: pixabay

Piłeś - nie jedź... również rowerem

2022-06-10 17:20

Nie brakuje osób wsiadających na rower po „piwku”. To realne zagrożenie na drodze

Ceny paliwa, ale i pogoda - sprzyjają rowerowym wyprawom, niestety nie każdy - wsiadając na rower pamięta, że obowiązują go konkretne przepisy ruchu drogowego. - Rowerzyści powinni być podwójnie ostrożni - ponieważ są oni niechronionymi uczestnikami ruchu na drodze - przypomina aspirant sztabowy Mirosława Piątek z żywieckiej komendy policji.

- W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego - nic ich nie chroni - nie mają pasów bezpieczeństwa, nie mają poduszki powietrznej... dla rowerzystów konsekwencje takich zdarzeń bywają często bardzo poważne, a czasem, niestety tragiczne.

Policja przypomina także, że przed jazdą rowerem nie powinniśmy spożywać alkoholu - nietrzeźwy rowerzysta stwarza poważne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu. A taka jazda może sporo kosztować...

- Od stycznia zaszły zmiany w taryfikatorze. Wprowadziły one między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu, oraz pod wpływem alkoholu. W przypadku poruszania się rowerem po użyciu alkoholu rowerzysta zapłaci tysiąc złotych, natomiast w przypadku gdy kierowca ma powyżej pół promila, wtedy zapłaci 2,5 tysiąca złotych - wyjaśnia policjantka.

Niestety, wciąż nie brakuje osób, które lekceważą przepisy i nie wahają się, by wsiąść na rower po przysłowiowym „piwku”. Tylko od stycznia żywiecka drogówka zatrzymała aż 63 nietrzeźwych rowerzystów i 7 osób jadących „po spożyciu”.

Piłeś - nie jedź... również rowerem
Nie zajmuj miejsca tym, którzy go potrzebują
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE