Opłata za przejazd płatnym odcinkiem autostrady państwowej jest obowiązkowa. Nie zapłacisz, będą kary

2021-12-02 17:53
autostrada
Autor: Google maps

Od 1 grudnia weszły w życie nowe zasady opłat na państwowych odcinkach autostrad. Manualny system został wyłączony, a na państwowych autostradach przejazd odbywa się w trybie "free flow", bez zatrzymywania się przed bramkami. Za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica można zapłacić na kilka sposobów.

 Nowe sposoby opłat

*kupując bilet autostradowy w aplikacji e-TOLL PL BILET

* wykorzystując aplikację e-TOLL

*kupując bilet autostradowy w partnerów sieci dystrybucji:

Kanały dystrybucji e-biletu autostradowego:

PKN ORLEN S.A. ; Sprzedaż stacjonarna na stacjach; Aplikacja ORLEN PAY; Aplikacja mFlota; mPay S.A.; Aplikacja mPay; Autopay Mobility Sp. z o.o.; ; Aplikacja Autopay ; Platforma Detalistów Sp. z o.o. ; Aplikacja Spark.

e-TOLL jest systemem otwartym i do dystrybucji e-biletu mogą przystępować kolejni partnerzy (przedsiębiorcy).

 Gdzie kupić e-bilet ?

Najprostszym sposobem na zakup e-biletu autostradowego dla kierowców samochodów osobowych i motocykli jest aplikacja e-TOLL PL BILET. To rozwiązanie podobne do aplikacji, z których korzystają już od wielu lat użytkownicy komunikacji miejskiej, w tym bardzo wielu Państwa czytelników. To także to rozwiązanie, z którego Pan ostatecznie skorzystał. Aplikację e-TOLL PL BILET rekomendujemy większości kierowców. Od 9 grudnia br. e-bilet będzie można nabyć również na stacjach Grupy Lotos SA.

Nie zapłacisz, będą kary

Kontrola wnoszenia opłat na autostradach może być realizowana przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, Policji oraz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł.-wyjaśnia Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach ((posłuchaj poniżej ) 

W przypadku stwierdzenia podczas kontroli braku ważnego e-biletu autostradowego lub urządzenia GPS (aplikacji e-TOLL PL, OBU/ZSL) na kierującego pojazdem zostanie nałożona kara grzywny w drodze mandatu karnego wysokości 500 zł. Mandatem karnym zagrożone jest również działanie mające uniemożliwić właściwy odczyt tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.).

Jeżeli użytkownik pojazdu nie zostanie poddany kontroli na drodze (przez KAS/Służbę Celno-Skarbową , ITD., Policję) to ma możliwość w ciągu 3 dni na wniesienie opłaty za przejechany odcinek autostrady.

Nabycie zaległego e-biletu autostradowego w tym terminie stanowi uregulowanie opłaty za przejazd i w takiej sytuacji opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni nie jest nakładana.

posłuchaj ; Grażyna Kmiecik Izba Administracji Skarbowej w Katowicach -kary za nieopłacenie przejazdu autostradą państwową
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE