Międzynarodowa "obsada" na deskach amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu. Rusza 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej

2022-07-28 15:08
TKB2020
Autor: MCK Żywiec

Podczas 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystąpi około 90 zespołów folklorystycznych z kraju i zza granicy. Będzie je można podziwiać od 30 lipca do 7 sierpnia na scenach: w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz podczas imprez towarzyszących: 44. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, 75. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie i 27. Festynu Istebniańskiego w Istebnej.

Przedsmak wielkich emocji czeka nas już 29 lipca, kiedy to odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu 50-lecia Ziemi Żywieckiej. Koncerty w ramach 59 TKB będą sie odbywały równolegle na żywieckim rynku oraz w amfiteatrze Pod Grojcem.

-W sobotę tradycyjnie odbywa się u nas żywieckie suwakowanie. "Spiknęli się' tutaj puzoniści z całego świata, 140 osób, uczą się i trenują, a na koniec dadzą nam koncert - relacjonuje plan wydarzenia burmistrz Antoni Szlagor. ( posłuchaj poniżej )

Na rynku czekają nas występy kapeli góralskich, dodatkową atrakcją są Targi Sztuki Ludowej. Zgodnie z tradycją, ulicami naszego miasta przejdzie też barwny korowód, zaplanowany na 6 sierpnia o godzinie 11:00.

W ramach 59. TKB w naszym mieście zostaną przeprowadzone dwa festiwalowe konkursy. 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich, od 30 lipca – 2 sierpnia i 7 sierpnia oraz 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu od 3–6 sierpnia.

-W 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich wystąpi aż 30 zespołów z różnych regionów naszych Karpat -mówi folklorysta, Andrzej Maciejowski. ( posłuchaj poniżej )

W trakcie 31. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w amfiteatre Pod Grojcem będziemy mieli okazje podziwiać, między innymi zespoły z Kolumbii czy Republiki Zielonego Przylądka. Będą też bałkańskie akcenty, gdyż przyjadą zespoły z Macedonii Północnej i Serbii. Zgłosiły się ponadto grupy z Bułgarii, Chorwacji, Węgrzy, Czesi i Słowacy. Na przyjazd zdecydowała się również grupa z Ukrainy.

posłuchaj Antoni Szlagor burmistrz Żywca zaprasza na 59 TKB
posłuchaj:Andrzej Maciejowski zaprasza na 53 Festiwal Folkloru Górali Polskich do Żywca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE